Koç'tan Penguen'e tazminat davası

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kişilik haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle mizah dergisi Penguen aleyhine 20 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kişilik haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle mizah dergisi Penguen aleyhine 20 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.
Koç'un avukatı Mustafa Yılmazcan'ın dava dilekçesinde, derginin 14 Temmuz tarihli sayısında yer alan Mansur Şebboy imzalı yazıda, Koç için, 'oyalama, gündem oluşturma ve dalga geçilme bakanı' gibi ifadeler kullanıldığı belirtildi. Yazıda, toplumun ilgisinin Koç'un üzerine çekilerek yolsuzluklar yapıldığının vurgulandığı kaydedilen dilekçede şöyle denildi: "Müvekkilim için 'O işini layıkıyla yapıyor ve uyuyor' denilerek, Koç'un iddia edilen yolsuzlukların parçası olduğu öne sürülmüştür. Yazıda Koç'un hükümetin verdiği direktifler doğrultusunda kamuoyunun dikkatini başka yönlere çekmekle görevlendirildiği savunulmaktadır. Ayrıca, 'Belki Atilla bey hasta. Bu millet, normal insanı Meclis'e göndermez. Bu insanlardan başbakan, bakan, milletvekili yaparak kurtulmaya çalışıyor bu millet' diyerek müvekkilim dahil ülkemizin başbakanı, bakanları ve milletvekillerine hakaret edilmiştir."
Dilekçenin sonunda, 20 bin YTL manevi tazminatın, Penguen imtiyaz sahibi Erdil Yaşaroğlu ile Yazıişleri Müdürü Fatih Solmaz'dan faiziyle birlikte tahsil edilmesi istendi.
Erdoğan da üç kez dava açtı
Başbakan Tayyip Erdoğan da Evrensel gazetesinden Sefer Selvi'yi, çizdiği bir karikatür nedeniyle 10 bin YTL, Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart'ı da kendisini 'kedi' olarak betimlediği için 5 bin YTL tazminata mahkûm ettirmişti. Erdoğan, 'Tayyipler Âlemi' başlıklı kapak yapan Penguen aleyhinde de 40 bin YTL'lik tazminat davası açmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7552787552780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.