Koç'tan TÜPRAŞ baskınına ilk yorum!

Koç'tan TÜPRAŞ baskınına ilk yorum!
Koç'tan TÜPRAŞ baskınına ilk yorum!
Koç Holding, geçtiğimiz hafta içerisinde bünyesindeki şirketler Tüpraş, Opet ve Aygaz'a Maliye ve emniyet yetkilileri tarafından ani olarak gerçekleştirilen vergi denetimi hakkında ilk kez açıklama yaptı.

Vatan Gazetesinin haberine göre, Koç Holding, grup şirketleri Tüpraş, Aygaz ve Opet'te gerçekleşen vergi ve marker incelemeleri sonrasında ilk kez dolaylı yoldan mesajlar verdi. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Koç Topluluğu'nun Türkiye 'nin global bir oyuncu olması dışında hedeflerinin olmadığını açıkladı.

TÜPRAŞ: EPDK'nın rutin denetimi EPDK: Rutin değil, bizimle ilgisi yok


Tüpraş’a yapılan denetimin Maliye’nin vergi denetimi olduğu emniyetin de kaçak akaryakıt için Maliye ekiplerinin yanında bulunduğu belirtilmişti. Tüpraş’tan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada ise “Vergi Denetim Kurulu tarafından şirketimiz nezdinde akaryakıt ham madde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlanmıştır" denilirken Aygaz da gönderdiği açıklama ile " Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirketimiz nezdinde vergi denetim çalışmasına başlanmıştır" denilerek inceleme kamuoyuna duyurulmuştu.

BORSADA ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Maliye’nin incelemesinin duyulmasının ardından Tüpraş hisseleri ile Enerji Yatırımları AŞ üzerinden ana hissedar konumunda bulunan Koç Holding’in KCHOL.IS hisseleri gerilemiş, Tüpraş hisseleri ise iki günde yüzde 5 değer kaybederek piyasa değerinden 551 milyon lira azalmıştı. Aygaz’da hisseler iki günde yüzde 6’nın üstünde eridi ve Aygaz’ın piyasa değeri de 175 milyon liraya ulaştı. Koç Holding hisselerindeki kayıp da baskın haberleri sonrası yüzde 4’e yakın kayıp yaşadı. Koç grubuna bağlı BİST 100’de işlem gören şirketlerden 5 milyar TL’ye yakın piyasa değeri kaybı yaşandı.

ALİ KOÇ: TÜRK EKONOMİSİNİN GELİŞMESİ DIŞINDA BİR HEDEFİMİZ YOK

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Hurriyet.com.tr'de yer alan habere göre, Koç Topluluğu’nun kurulduğu günden itibaren uzun vadeli bir bakış açısı ile yatırımlarını gerçekleştirirken, Türkiye için yarattığı katma değeri sürekli artırmayı hedeflediğini kaydetti. Türkiye ekonomisinin gelişmesi, refahı, bölgesinin lideri olması ve dünyadaki global ekonomisinin önemli bir oyuncu olmasının dışında bir hedef ve arzularının söz konusu olmadığını kaydeden Koç, 60 milyon liralık yatırımla İstanbul Sancaktepe’de inşa edilecek Ford Otosan Mühendislik Merkezi’nin açılış töreninde şu mesajları verdi:

AR-GE’YE 2.7 MİLYAR

“Bu hedefle topluluğun faaliyet gösterdiği bütün alanlarda inovasyon, teknoloji ve Ar-Ge’ye önem veriyoruz. Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcamasını yapan Topluluğumuzun son 5 yıldaki harcaması toplam 2,7 milyar lira seviyesindedir. Koç Topluluğu bünyesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış 14 Ar-Ge merkezi bulunmaktadır. Ülkemizin ortalama Ar-Ge harcamalarının net ciroya oranı yüzde 0,9 iken, Koç Topluluğu’nda bu rakam yüzde 1,73 ile uluslararası standartlara yakın seviyelerdedir. Hükümetimizin Ar-Ge’ye verdiği önem bizler için en büyük motivasyon kaynağı olmuştur.”

VERGİLERİN YÜZDE 9.4’Ü

Koç, Türkiye ekonomisinin yüzde 9’unu, ihracatının yüzde 10’unu, devletin toplam vergi gelirlerinin yüzde 9,4’ünü teşkil eden Koç Topluluğu’nun Türkiye’nin özel sektör Ar-Ge harcamasındaki payının yüzde 10 seviyesinde bulunduğunu anlattı. Ali Koç, “Türkiye’nin ekonomisinin gelişmesi, refahı, bölgesinin lideri olması ve dünyadaki global ekonomisinin önemli bir oyuncu olmasının dışında bir hedefimiz ve arzumuzun olması söz konusu değildir” diyerek şunları söyledi:

5 KITADA 70 ÜLKEYE

“Türkiye’nin otomotiv sektörünün ilk Ar-Ge çalışmalarını Ford Otosan başlatmıştı. Ford Otosan, dünyanın en prestijli organizasyonlarından ödüller alan araç ve motorlar üretmekle kalmayıp, Ford dünyasında da üçüncü büyük Ar-Ge merkezi olarak büyük öneme sahiptir. Bu da Türk mühendisliği ve işçiliğinin ne kadar ilerlediğinin bir göstergesidir. Ford Otosan’ın mühendisliğini yaptığı ve ürettiği araçlar 5 kıtada 70 ülkeye ihraç edilmektedir.”

TÜRKİYE 2023 HEDEFİNİ 10 YIL ÖNCEDEN YAKALADI

Koç, 1959 yılında lisans alarak başladıkları otomotiv faaliyetlerine şimdi dünyada farklı şirketlere lisans vererek devam ettiklerini belirterek, “Ford Otosan, beyaz kağıda çizilen bir ürünü üretim aşamasına taşıyabilecek mühendislik gücüne sahiptir. Bununla da kalmayıp şirketimiz mühendislik hizmetlerimizi ihraç edecek konuma gelmiştir” dedi. Çin gibi dünyanın en büyük kamyon pazarına, gerçekleştirdikleri lisans anlaşmasıyla Ford Otosan mühendisleri tarafından üretilen motorların Çin’deki GMC firmasının kamyonlarına kullandırılacağını dile getiren Koç, Ford Otosan’ın geçen yıl itibariyle cirosunun yüzde 2,63’ünü Ar-Ge yatırımlarına ayırdığını, Türkiye’nin 2023 hedefini 10 yıl önceden yakaladığını söyledi.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK AR-GE ÜSSÜ GELİYOR

Ford Otosan, Gebze’deki Ar-Ge’sini Sancaktepe’deki şirket merkezine taşıyor. Ford’un dünyadaki en büyük 3’üncü Ar-Ge merkezi olan Ford Otosan, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak 1.300 mühendisini aynı çatı altına toplayacak yeni mühendislik merkezinin temelini attı. 60 milyon liralık yatırımla inşa edilecek Ford Otosan Mühendislik Merkezi, Türkiye’nin özel sektördeki en büyük Ar-Ge üssü olacak. Tesis, 2014’ün ilk çeyreğinde hizmete girecek. Ar-Ge merkezinde Türk mühendisler Ford dünyası için yeni projeler üzerinde çalışacak, yeni araçlar, yeni motor teknolojileri geliştirecek.

BEYİN GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜ

FORD Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan’da 1.240 Ar-Ge mühendisinin çalıştığını, 2013 yılı sonunda bu rakamın 1.300’e, 2014 sonunda 1.400’e ulaşmasını hedeflediklerini belirtti. Yenigün, şunları anlattı: “Temelini attığımız bu binada 1300 mühendisimizin tamamı Ar-Ge odaklı olarak çalışmalarını sürdürecek. Geleceğimiz için çalışan Ar-Ge mühendislerimizin yanı sıra bugünümüz için çalışan 500’den fazla mühendisimiz var. Bu rakam toplamda 1.780 mühendise ulaşıyor. Buradan yeni mezun mühendislerimize sizlerin vasıtasıyla mesaj vermek istiyorum. Ford Otosan olarak Türkiye’den dünyaya beyin göçünü tersine çeviriyoruz. Sadece Türk mühendisler değil, dünyanın pek çok yerinden yabancı mühendisler Ford Otosan Ar-Ge bölümünde çalışmak için bize başvurularda bulunuyor. Ford’un ihtiyaç duyduğu global mühendislik için çalışıyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/1143858114385815

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Terapi şart! - X120

  Yorumlara baktım da, insan psikolojisi hakikaten tuhaf. AKP taraftarları ısrarla diyorlar ki, onlar bizi ezdi biz de onları ezelim. Onların çok parası var, mallarına mülklerine el koyup biraz da biz yiyelim. Biz yemesek bile liderlerimiz yesin, oh olsun! Bizden olan istediği yolsuzluğu yapsın, bizden olmayanı yok edelim. Bu hırs, bu gözünü milletin parasına dikmişlik, bu intikamcılık çok girift bir aşağılık kompleksinin tezahürü gibi görünüyor. Reelde kendine hiçbir faydası olmayacak olsa bile, kendisi üç kuruş paraya haftada 60 saat çalışırken ödediği vergiler birilerinin cebine giriyor olsa bile, savunduğu iktidar kapalı eşi/kız kardeşi/kızı için hala bir çözüm bulamamış olsa bile, hakkı hukuku çiğniyor, vicdanı hiçe sayıyor olsa bile hala inatla, ısrarla iktidarı savunabiliyorlar. Gerçekten ilginç. Keşke Freud yaşayaydı da topluca psikanaliz seansları falan yapaydı bunlara. Yazık vallahi!

  türk ekonomisinin temel taşı - ahmet mustafa

  koç grubu türk ekonomisine katkı yapmış gruptur.bu güne değin hiçbir yolsuzluğu ve şaibesi olmayan,vergi sıralamasında hep önsıralarda yer alan bu dürüst namuslu ve hiçbir siyasi partiye dayanmadan türk ekonomisine birinci sırada katkıda bulunan koç grubu nedense başbakan ve akp'yi rahatsız etmiştir.başbakan kendisine biat etmeyen dik duran yalaka olmayan işadamlarından hoşlanmıyor.dikkat ettiğimizde devlet ihaleleri 3 veya 5 isimden oluşan yeni şirketlere verilmektedir.özal döneminde de özalcı şirketler oluştu.ama devlet elini bunlardan çekince yok oldular veya bir kısmı yurtdışına kaçtı.türk ekonomisinin lokomotifi olan koç grubu ayakta kaldı.türkiyenin kalkınması için gerekli yatırımlar yapmaya devam etmiştir.çamur atarak koç grubunu itibarsızlaştıramazlar.

  Anlamak Zor - sippora

  Faiz lobisi diye belirtilmişti zaten. Ancak Türkiye ekonomisinin yüzde 9?unu, ihracatının yüzde 10?unu teşkil eden bir topluluğa bu kadar onur kırıcı bir şekilde davranmanın mantığı nedir ?

  Baska KOC lar istememek - tunc2013

  Bosuna demiyoruz egitim egitim egitim.. Okuyun gorun Turkiyenin yakin tarihini devlet elily zenginlesen holdingleri. Simdi birileri alin terilye kazanmaya calisinca hemen celme takacaksin yok gericiydi seriatciydi falan filan noldu bu numaralar artik sökmüyor yeni numaralar lazimdi sagolsun bizim gezici kardesler de hayat opücügu verdiler ama noldu millet ''şöbe'' dedi. Seksen yillik cumhuriyetimiz var devletin o kadar yardimina ragmen halimize bak icinden bir tane dunya markasi cikaramamis ulke. Su ulke bu kadar Verdi biraz minet duygusuyla birseyler yapabilirlerdi ama yok noldu yine devletin eliyle zengin olmaya devam etmek istediler,birileri de yeter yattigin birseyler kazanmak deyince rahatlari bozuldu Tabiri caizse ''gicik'' oldular(Kendi diline yabanci birileri varsa ''tabiri caiz demek uygun duserse, söylemesi uygunsa ya da şöyle tanımlamak gerekirse demek). Yan gel yat nasil olsa enflasyon vardi hukumetleri indirip devirme istedigini iktidara gelme devri vardi. Eh simdi millet uyandi millet eski millet degil. Yemezler koçUM yemezler artik!!!

  tekel olmak - ALTAR2

  bütün türkiyenin karlı işletmelerinde tekel oluşturacan tüpraş gibi yalnızca birtane olan sanayi sitesi tekelinde olacak, senede 65 ila 75 milyar tl ciro yapacan 1 milyar vergi verecen,, aman ne çok vergi vermişsin o kadar işletmelerin olacak, topu topu direk çalıştırdığın insan sayısı 45 ila 50 bin arası olacak.. kazandığınız para ise 5 milyon işçiden fazla para kazanacaksınız her akşam beş milyon işçinin kazandığı para kadar para cebinize net kar olarak girecek sizde bize vergi şampiyonuyuz diye bize yutturacaksınız ,,bu çok korkunç bir para korkunç derecede büyük bir servet.. mutlaka ama mutlaka bu servetten halk yararına transfer yapılmalıdır

  ŞU İŞE BAK - birizmirli

  Dünya alem biliyor ki Koç grubu şirketlere üstelik polis nezaretinde yapılan baskınlar bir göz dağı ve yıldırma olayıdır. Yandaş olmayana yapılan zulümdür. Diğer bütün yapılanlar gibi. Ama şu bir gerçek koç grubu kaç iktidar gördü, onlar ortada yok ama onlar hala ayakta. Keşke ülke ekonomisine son derece katkı sağlayan koç ailesi gibi daha bir çok aile olsaydı bu ülkede, inan daha çok istihdam daha çok milli gelir artardı. Ne götürdü rahmetli babaları mezara, fabrikalar hala ülke topraklarında ve istihdam ve üretim sağlıyor.

  Devlet Mafyası... - serseriser

  Koç Holding neredeyse bir asır boyunca taş taş üstüne koyarak ve üreterek bu noktaya geldi... Bazılarıysa Tayyip Erdoğan'dan sonra bir kaç yılda zengin oldu... Koca Seka Kağıt Fabrikasını kendi malı gibi 1 milyona dostuna veren, TMSF'nin el koyduğu medya devlerini ihalesiz akraba ve dostlara dağıtan RTE'nin memurlarından olsa olsa Mafya tetikçisi olur...