Koç'un çektiği dil belası...

Kültür ve Turizm Bakanı Koç, 'Sonradan görme' sözü için Ruslardan özür diledi ama tepki yağmuruna engel olamadı. Koç, "Şakacı zihniyetimin kurbanıyım. Çok üzgünüm" dedi.

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 'sonradan görme' dediği Rus turistlerden özür diledi. Bakan önceki gün Muğla'nın Çaybükü Köyü'nde Ormancı türküsüne konu olan Belen Kahvesi'ni açarken yaptığı açıklamalarla şaşkınlık yaratmıştı. Kahveyi "Laf yetivesin gari, selamün aleyküm. Hadi açıverelim şu gaveyi gari" diye açan bakan daha sonra "Kitle turizminde Almanlar fazla bırakmıyor. Ancak Ruslar sonradan zengin olmanın görgüsüzlüğüyle fazla para bırakıyor. Ruslar bu söylediğimi de duymasın, bu sene çok Rus turist bekliyoruz" demişti.
'Huyumu biliyorsunuz'
Koç, dün Büyükşehir Belediyesi ile Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Çevresi Düzenlemesi Ortak Hizmet Projesi Protokolü için düzenlenen imza töreninde 'sonradan görme' değerlendirmesi için şunları söyledi:
"Huyumu biliyorsunuz. Dostça münasebetler içinde haddini aşan ve Rusların zenginliğini belirtmek ve bunları, sizlere ve oradakilere izah etmek, ama aslında yaz turizminin insanlara yeterli gelir getirmeyeceğini, oradan kültür turizmine geçmemiz gerektiğini belirten bir konuşma içinde, akıbetinin böyle olacağını düşünmediğim, şakacı zihniyetimin verdiği bir sözle bu hadise olmuştur.
Ama kastım katiyen bu değildir. Defalarca Rusya'ya gittim. Rusya'da dostlarım var. Son olarak da Moskova Fuarı'nda Ruslar ile beraberdik. Türk yazarlarını Rus diline kazandırma çalışmaları içinde olurken, bu hadise oldu. Derin bir üzüntü içindeyim. Bizim, Rus turizminin sahipleri olan bu insanlara karşı kötü bir niyetimiz olamaz. Olmadığı şuradan belli; cumartesi akşamı 700 kadar Rus tur operatörüne ev sahipliği yapacağım. Mesele bundan ibarettir."
Tarziyelerini iletti
Koç, Rus turistlerden özür dileyip dilemeyeceği sorulunca "Ben Türkçeyi iyi konuşurum. Ama arada sırada espritüel hayatım bana böyle bir söz söylettiyse özür dilemek erdemdir. Özür de dilerim. Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi'ne tarziyelerimi ve durumun izahını ortaya koyan bir mektup da göndermiş bulunmaktayım" yanıtı verdi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Bakan Koç'un sözleri sorulunca "Türkiye, Rusya'dan önemli miktarda enerji alıyor, bunu turizm ve müteahhitlik hizmetleriyle dengeliyoruz" yanıtı verdi. Tan, Rus turistlerin iki ülke halkları arasında 'köprü' rolü oynadığını da vurguladı.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da Rus halkından özür dilemeye çağırdığı Koç için "Sayın Bakan mikrofondan söyleyip, sonra 'Duymasınlar' diyor. Kendisini ciddiyete davet ediyorum" dedi.
ANAP Genel Başkanı ve bir önceki Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da, Koç'un gafı sorulunca, "Allah selamet versin" yanıtı verdi. Türkiye'de turizmden 2.5 milyon kişinin ekmek yediğini anımsatan Mumcu, "Sorumlu kişiler, dikkatli olmalı. Çünkü hakkında konuştukları şey insanların ekmeği" dedi.
DTP Genel Başkanı Yaşar Okuyan Koç'un sözüne, "Siz de sonradan bakan olmanın görgüsüzlüğüyle davranıyorsunuz" diye tepki gösterdi.
Önerge de verildi
CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu ise TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde "Turizm bakanlarının, yabancı turistleri görgü ölçeğinde kategorize etmek gibi bir görevi var mıdır?" diye sordu.
Rusya'nın tepkisi
Rus turistler Koç'u kınarken, Rus diplomatik kaynaklar, Bakan'ın sözleri ile ilgili yorum yapmadı ancak Türk halkı ve basınının tepkisinden memnuniyet duyulduğunu, Koç'un açıklamalarının ise 'Moskova'da kayıtlara geçtiğini' belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7432837432830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.