Kod adı Paralel Yapı: Tasfiye listesi hazır

Kod adı Paralel Yapı: Tasfiye listesi hazır
Kod adı Paralel Yapı: Tasfiye listesi hazır
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası 'tasfiye' genişleyerek sürecek. Sırada il emniyet müdürleri ve valiler var. Listede yüzlerce bürokrat bulunuyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türkiye ’yi sarsan ‘yolsuzluk ve rüşvet’ operasyonu İçişleri Bakanlığı’nı hallaç pamuğuna döndürdü. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Ankara’da 3 İl Emniyet Müdür Yardımcısı’yla beraber çoğunluğu şube müdüründen oluşan operasyon 100 kişiyi buldu. Operasyonlar genişleyerek sürecek ve üst makamlara yansıyacak. Sırada il emniyet müdürleri ve valiler var.
17 Aralık’ta 3 bakan çocuğunu da kapsayan operasyonun faturasını ‘paralel yapı’ya çıkaran hükümet, ilk planda Başbakan ve bakan imzalarının yeterli olduğu alt düzey atamalarla işe başladı. Atama furyasının vakit geciktirmeden tamamlanması planlanıyor. Vali ve emniyet müdürlerini kapsayan kararnamenin en kısa sürede imza için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulacağı öğrenildi. Kararname ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile Ankara ve İzmir Emniyet Müdürlerini de kapsayabileceği konuşuluyor. Bu atamalar alt kadrolarda yeni şekillenmelere de yol açacak. Vali ve emniyet müdürleri atandıkları yerlerde kendilerine bağlı olan birimleri yeni baştan organize edecek.

Tasfiye listesi hazır

Hükümet, bu operasyonları uzun zamandır yapmayı düşünüyordu. ‘Gezi’ olaylarından sonra harekete geçilse de operasyon tamamlanamadı. Bunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bazı değişikliklere rezerv koymasının etkili olduğu da söyleniyor. Çekmecesinde yüzlerce bürokratı kapsayan ‘tasfiye listesi’nin hazır olduğu söylenen hükümet son operasyonun ardından bürokrasideki tırpanlamayı bitirmeye kararlı.
Emniyet odaklı başlayan operasyonların farklı bakanlıklara da yansıyacağı söyleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede 3’lü imza gerektiren atamaları konuştuğu ve İstanbul’daki evinde bu konu üzerine çalıştığı tahmin ediliyor.

Akademi ‘out’, Mülkiye ‘in’

İstanbul’daki operasyonun olası yansımalarından birisi de bürokratik atamalardaki tercihler olacak. Hükümet, Polis Koleji-Akademisi kökenli isimler yerine ‘Mülkiye’ mezunlarına ağırlık veren bir yapılanmaya gidiyor. Bunun ilk işareti Hüseyin Çapkın’ın görevden alınmasından sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne Aksaray Valisi Selami Altınok’un getirilmesi oldu. Emniyet Müdürlüğü’ne bir valinin atanması sıkça rastlanan bir durum olmadığı için dikkat çekmişti.
Altınok, 1988 yılı İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Altınok gibi bugün bürokrasinin önemli konumlarında bulunan insanların önemli bir bölümünün İstanbul Siyasal mezunu olması gözlerden kaçmıyor. Mülkiye mezunları sadece vali ve emniyet müdürleri atamasında tercih edilmeyecek. Emniyet Genel Müdürlüğü merkez yapılanmasında polis akademesi yerine Mülkiye’den mezun olmuş bürokratların göreve getirileceği konuşuluyor.


  http://www.radikal.com.tr/1167296116729616

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kod adı parelel yapı hk. - runekson

  AKP TSK ni nasıl tasfiye etti ise şimdi de emniyet teşkiletını tasfiye etmeye başladı,bunlar emniyet ve yargı güçlerini kendi hırsızlıklarını örtbas etsin toplumun tepkisine karşı kendilerini korusun diye göstermelik kukla birer kurum ve camia haline getirmeye çalışıyorlar.Ancak 250 bin mevcutlu emniyet teşkilatı bu durumları içlerine sindireceklerini sanmıyoruz.yeni atanan emniyet personelide bu durumları gördüklerinde buna benzer çalışmalar sergileyeceklerdir, fakat bu kez kendileri savcılarla değil halkın içinden insanlar vasıtasiyle yapacaklardır.işleri güçleri yoksa sürekli yeni tayin atama yapsınlar diye düşünüyoruz.

  Erdoğan Darbesi - harbiden

  Demokratik bir ülkede cemaatçi olma ihtimali var diye insanlar görevlerinden alınmaz, işlerinden atılmazlar. Üstelik yolsuzluğu ortaya çıkardıkları için bu zulüm hic yapılmaz. Bu bir Erdoğan darbesidir. Erdoğan'ın BALYOZ planıdır. Ve ileride mutlaka bu zulmün hesabı sorulmalıdır...

  hasan şahin - momentum

  Bu kadar mı siyah beyaz olunur? Bir katkı da benden olsun: Kadir Savun iyi adamdır, Bilal İnci ise kötü adamdır. Sanırım sizinki kadar karmaşık bir önerme oldu. Birinin dünyada eşi az bulunurmuş da... Öbürü ise mhp, cemaat ve akp çizgisinde ideolojik, faşist ve cahilmiş... Hey Allah'ım, 2013 yılında insanların inandığı sınıflandırmaya bak. Basitlik ruhumuza işlemiş. Kapalı ve yoksul toplum elitizmi. Haydi, nasıl kalkınacağımızı, zenginleşeceğimizi de söyleyin, çok çalışmamız lazım arkadaşlar falan deyin, haydi.

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  yıllardır çıkarlarınız uyuşurken cemaatçileri devlet kadrolarına yerleştirdiniz şimdi işler bozulunca tek tek hepsini toplayın, eğer onları çete olarak görüyorsanız o çeteleri de o mevkilere siz getirdiniz, suçlu sizsiniz

  bu ne perhiz ne lahana turşusu - sarpdağ

  alın size bal gibi bir ikinci 28 subat aradaki tek far birincisini askerler yapmıştı ikincisini hukumet yapıyor sorgusuz sualsiz bukadar insanı görevden neye dayanarak yapıyorlar bu nası hukuk

  Savaş - doğrudürüst

  ...bu iki görüş kısa süre içinde topyekun bir savaşa tutuştu. savaşta verilen ilk kayıp her zaman hakikattir; hemen yanı başındaki tabuttaysa nesnellik yatar...

  yürüyüşe bak dünyayı sen yarattın sanki - demlicay2011

  alman muhtaçı önce kendine aynada bir bak. valiyken emniyet müdürü oldun. ne o aklayacak çok insan var galiba. takım elbisen nereden kıprıstaki ingiliz kumaşından mı?