'Kök hücre'de kafalar karışık

Sağlık Bakanlığı'nın embriyonik kök hücre (EKH) çalışmalarını askıya alan genelgesi üzerine yapılan tartışmalar, bakanlığın yanı sıra konuyla uğraşan bilim insanlarının da kafasının karışık olduğunu gösteriyor.

İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı'nın embriyonik kök hücre (EKH) çalışmalarını askıya alan genelgesi üzerine yapılan tartışmalar, bakanlığın yanı sıra konuyla uğraşan bilim insanlarının da kafasının karışık olduğunu gösteriyor. Yaşanan tartışmalar üzerine dün bir basın toplantısı düzenleyen Türk Hematoloji Derneği (THD) Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, "Hastaların lehine olacak her türlü araştırmayı destekliyoruz. Ancak EKH tüm dünyada tartışılıyor. Birleşmiş Milletler'de bile görüş birliği yok. Ülkemizde yıllar önce tedbir alınsaydı, altyapı hazırlansaydı çok yol alırdık" dedi.
Prof. Dr. İlhan, araştırmaları tamamlanmamış hiçbir çalışmanın hastaya uygulanması taraftarı olmadıklarını belirterek, "Biz hastaların lehine olacak her türlü araştırmayı destekliyoruz. Ancak EKH dünyanın tartıştığı bir konu. Yıllar önce bu konuda tedbir alınsa, altyapı hazırlansa şu anda çok yol alabilirdik. Altyapı vardı da o mu engellendi. Ben Türkiye'de yürüyen EKH çalışması bilmiyorum. Yapılıyorsa neden bildirilmiyor? Bakanlığın kararı doğrudur, bu konuda standart olması gerekir" dedi. Ülkemizde yurtdışından yurtiçinden elde edilen EKH'ler ile üniversite dışı kurumlarda araştırma dışı ve etik kurulu onayı bilinmeyen uygulamalar yapıldığını da kaydeden İlhan, yasal boşluğun doldurulması ve TÜBA ve TÜBİTAK gibi kurumların da katkı sunması gerektiğini söyledi.
'Hastada kanser yapabilir'
THD Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhit Özcan da EKH'nin doğru kullanım halinde iyi şeylere yönlendirilebileceğini anlattı ancak bazı çekinceleri olduğunu vurguladı: "Yanlış ellerde de kötü sonuçlara yol açabilir. EKH verdiğiniz hastada kanser çıkabilir çünkü çok hızlı çoğalıyor bu hücreler. EKH'yle kan kanseri dışında tüm çalışmalar deneysel" dedi.
Basın toplantısı, gazetecileri bilgilendirmek için yapıldı ancak sorular çoğaldıkça kafaların karışık olduğu ortaya çıktı. Bazı sorular yanıt bulamadı. EKH'yle beyin, kalp hücreleri yaratılıp yaratılmadığı sorusu cevaplandırılmadı.


    http://www.radikal.com.tr/7587767587760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.