Kök hücreye sosyal güvence

Sosyal güvenlik reform paketinde yeni madde: Sosyal güvenlik kurumu, organ, doku ve kök hücre naklini de karşılayacak. Çocuk isteyen sigortalılara tüp bebek yardımı da olacak.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Sosyal güvenlik kurumu, üyelerinin organ, doku ve kök hücre nakline yönelik sağlık hizmetleri ile tüp bebek harcamalarını da karşılayacak. Hükümet, AB'ye uyum için çıkarılması istenen tasarıyı 1 Temmuz'daki Meclis tatilinden önce çıkarmak istiyor.
TBMM Sağlık Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyon, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Tasarısı'nda yaptığı değişiklikle, prim ödeyenler lehine bazı düzenlemeler getirdi. Sigortalı ile bakmakla yükümlü olduğu kişilere sağlanan sağlık hizmetleri başlıklı maddede yapılan değişiklikle, organ, doku ve kök hücre nakline yönelik sağlık hizmetleri, kapsama alındı.
Sosyal güvenlik kurumu, travmaya ve onkolojik tedaviye bağlı protez uygulamaları, ağız ve diş hastalıkları ile ilgili acil sağlık hizmetleri, 18 yaşından küçük kişilerin ortodontik tedavileri ile 18 yaşından küçük veya 60 yaşından büyük kişilerin diş protezi harcamalarını da karşılayacak.
5 yıl sigorta, 900 gün prim şartı
Evli olup da çocuk sahibi olamayan sigortalıların normal tıbbi yöntemlerle çocuk sahibi olamaması ve ancak yardımcı üreme yöntemiyle çocuk sahibi olacağının sağlık kurulları tarafından tıbben mümkün görülmemesi halinde, tüp bebek giderleri sosyal güvenlik kurumunca karşılanacak. Tüp bebek yardımından yararlanabilmek için sigortalı veya eşinin 23 yaşından büyük, 41 yaşından küçük olması, son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun sağlık kurulları tarafından belgelenmesi gerekecek. Tüp bebek tedavisi, anlaşmalı sağlık kuruluşlarında yapılabilecek. Tüp bebek tedavisinden yararlanabilmek için en az 5 yıldır sigortalı olmak ve 900 gün prim ödenmiş olması şartı aranacak. Tüp bebek tedavisi, üç deneme ile sınırlı olacak.
Daha önce, tüp bebek harcamaları, yönetmelik yayımlanarak, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı güvencesine alınmıştı. SSK ise kapsam dışında kalmıştı. Sağlık güvencesi kurumları tek çatıda toplamaya hazırlanan hükümet, bu değişiklikle bütün sigortalıları hem kök hücre hem tüp bebek tedavisi kapsamına almış olacak.
Yurtdışı tedavide yurtiçi emsal
Öte yandan, geçici veya sürekli görevli olarak yurtdışında bulunanların, bulundukları ülkelerdeki tedavi giderleri, yurtiçindeki emsal sağlık kurumlarının bedelleriyle sınırlı olacak. Bu sınırı aşan kısım, çalışanın işvereni tarafından karşılanacak. Her durumda ödenecek tutar ise, sigortalının yatırmış olduğu sağlık sigortası prim tutarını aşamayacak.
TBMM Sağlık Komisyonu'nun gündeminde olan tasarı gelecek hafta da esas komisyon olan Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek.


    http://www.radikal.com.tr/7494217494210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.