Köksal iz peşinde

DGM Savcısı Cengiz Köksal, 'Mavi Akım' soruşturmasını BOTAŞ'ın diğer projelerine yönelik genişletirken...
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - DGM Savcısı Cengiz Köksal, 'Mavi Akım' soruşturmasını BOTAŞ'ın diğer projelerine yönelik genişletirken, 'Beyaz Enerji' davasında ortaya çıkan bazı yolsuzlukların BOTAŞ'la bağlantılarını da incelemeye başladı. Savcının özellikle doğalgaz çevrim santralları konusunda TEAŞ-işadamı-BOTAŞ üçgeninde yapılan yolsuzluk olasılıklarını incelediği öğrenildi.
BOTAŞ'ın kombine çevrim santrallarına sattığı doğalgazla ilgili fiyat uygulamaları da mercek altına alındı. Savcının ve oluşturulan bilirkişinin gündeminde diğer boru hatları projeleri de var.
Köksal TEAŞ'ta
'Mavi Akım' soruşturmasını genişleten DGM Savcısı Cengiz Köksal mali şube polisleriyle birlikte dün aniden TEAŞ'a gitti. Savcının TEAŞ'ı ziyaretiyle soruşturduğu BOTAŞ hakkındaki bağlantının kombine çevrim santralları olduğu öğrenildi.
Fiyatta oyun var
'Beyaz Enerji Operasyonu'nda açığa çıkan bazı rüşvet ve yolsuzluk iddialarının TEAŞ ve BOTAŞ arasındaki en önemli bağ olan kombine doğalgaz çevrim sant-rallarıyla ilgili olduğuna dikkat çekildi. BOTAŞ'ın değişik çevrim santrallarına değişik fiyatlarda doğalgaz sattığı, çevrim santrallarının da TEAŞ'a sattıkları elektrik fiyatına yakıt fiyatını aynen dahil ettiği tespit edildi. Uygulanan bu yöntemle hem devletin zarar ettirildiği, hem de haksız rekabet yaratıldığı vurgulandı.
Gözaltılar kapıda
Bilirkişi heyetiyle çalışmaya başlayan savcı Köksal'ın soruşturma çerçevesinde bazı bürokrat, işadamı ve uzmanların görüşlerine başvurmaya başlayacağı öğrenildi. Elde edilen bulgular, belgeler ve teftiş kurulu raporlarının incelenmesiyle gözaltıların her an başlaması bekleniyor.
Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal'ın önceki gün BOTAŞ'tan aldığı belgeler arasında birçok projeye ait dosyalar yer alıyor. Daha önce Teftiş Kurulu'nun inceleme yaptığı boru hatları dosyaları arasında şu ihaleler var:

 • Doğubeyazıt-Erzurum doğalgaz boru hattı: Uzunluk 301 km. Maliyet 172 milyon dolar.
 • Erzurum-İmranlı doğalgaz boru hattı: Uzunluk 325 km. Maliyet 154 milyon dolar.
 • İmranlı-Kayseri boru hattı: 260 km. 120 milyon dolar.
 • Kayseri-Konya-Seydişehir boru hattı: Uzunluk 340 km. Maliyet 100 milyon dolar.
 • Kayseri-Ankara boru hattı: 320 km. 90 milyon dolar.
 • Karacabey-İzmir boru hattı: 251 km. 60 milyon dolar.
 • Çan-Çanakkale boru hattı: 130 km. 6 milyon dolar.
 • İran doğalgazıyla bağlantılı Doğubeyazıt-Kayseri-Ankara boru hattının Recai Kutan'ın bakanlığı döneminde tek parça halinde ihale edildiği, ancak daha sonra boru hattının dörde bölünerek ihaleye çıkıldığı tespit edildi. Boru hattının her etabının ayrı bir şirkete ihale edilmesiyle rekabet ortamının ortadan kaldırıldığı, devletin zarara uğratıldığı iddia edildi. Boru hatlarının uzunluğu ile maliyetleri arasındaki farklılıklar da dikkat çekici bulundu.
  Yanıt bekleyen sorular
  Soruşturmanın merkezinde olan 'Mavi Akım' projesiyle ilgili yanıt aranan sorular da şunlar:
 • Projenin Türkiye ayağı neden Rus şirketine verildi?
 • Rus şirketi neden Haznedaroğlu ve Öztaş'ı ortak seçti?
 • 50 milyon dolar avans neden sözleşme imzalanmadan verildi?
 • 339 milyon dolar maliyet belirlenen Samsun-Ankara hattının gerçek maliyeti nedir?
  Bayer'den bilgi aldı
  Bu arada savcı Köksal, 'Mavi Akım'
  soruşturması çerçevesinde dün Hürriyet gazetesi köşe yazarı Yalçın Bayer'in bilgisine başvurdu. Dün sabah saatlerinde DGM'ye giden Bayer'in, 1.5 saat süreyle Köksal'a 'Mavi Akım' projesiyle ilgili bildiklerini anlattığı belirtildi.
  Başbakan Bülent Ecevit'in de,
  Enerji Bakanı Zeki Çakan'ın incelemeye ilişkin görüşlerini alacağını belirtirken,
  'Jandarma görevini mi yapıyor?' sorusuna "Artık bilemem onu" karşılığını verdi.