Köksal iz peşinde

Bayındırlık Bakanlığı'ndaki ihale yolsuzluklarına yönelik 'Vurgun Operasyonu' kapsamında gözaltına alınanların sayısı sekize yükseldi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bayındırlık Bakanlığı'ndaki ihale yolsuzluklarına yönelik 'Vurgun Operasyonu' kapsamında gözaltına alınanların sayısı sekize yükseldi. Müteahhit Ahmet Yaprak, dün Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal'ın talimatıyla gözaltına alındı.
Yaprak, sorgulanmak üzere Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Yaprak'ın, bakanlığın
hileli 17 ihalesinden birini kazanan firmalardan birinin sahibi olduğu öğrenildi.
Sorgu sürüyor
Operasyon kapsamında daha önce gözaltına alınan Pırlanta İnşaat'ın sahibi Mustafa Eriş, şirket çalışanları Mithat Eşmeli, Fırat Küçük, Hanife Çakal, Hayri Olcer ile Bayındırlık Bakanlığı'nda şube müdürü olarak görev yapan Ahmet Kenan Bozokalfa ve işçi Fethi Soydan'ın sorgusu ise sürüyor. Yedi zanlının dört günlük gözaltı süresi bugün doluyor.
Firmalara gözaltı
Soruşturmayı yürüten DGM Savcısı Cengiz Köksal da, polisten yolsuzluk yapıldığı ileri sürülen 17 ihaleyi alan firmaların sahip ve yöneticilerinin DGM'ye getirilmesini
istedi. Bunun üzerine polis, dosyada adı geçen müteahhit ve şirket yöneticilerini evlerinden alarak DGM'ye götürdü. Çoğu müteahhit olmak üzere yaklaşık 30 kişiye ihalelerle ilgili sorular yönelten Köksal, daha sonra bu kişileri serbest bıraktı.
İşte bazı ihaleler
'Vurgun Operasyonu'na konu olan ihalelerle, bu ihaleleri alan firmalardan bazıları şunlar:
1- Keşif bedeli 900 milyar lira olan ve Meç İnşaat Şirketi'nin yüzde 6.30 fiyat kırarak kazandığı Isparta Yalvaç Sağlık Meslek Lisesi inşaatı ihalesi.
2- Keşif bedeli 665 milyar lira olan ve Niltaş İnşaat Şirketi'nin yüzde 7.33 fiyat kırarak kazandığı 30 yataklı Kastamonu Kadıdağı Acil Yardım ve Trafik Hastanesi inşaatı ihalesi.
3- Keşif bedeli 665 milyar lira olan ve Beta İnşaat Şirketi'nin yüzde 6.35 fiyat kırarak kazandığı 30 yataklı Kastamonu Daday Devlet Hastanesi inşaatı ihalesi.
4- Keşif bedeli 1 trilyon 340 milyar lira olan ve Sido İnşaat Şirketi'nin yüzde 8.50 fiyat kırarak kazandığı 150 yataklı Iğdır Devlet Hastanesi inşaatı ihalesi.
5- Keşif bedeli 2 trilyon 300 milyar lira olan ve Abya İnşaat Şirketi'nin yüzde 7.15 fiyat kırarak kazandığı 150 yataklı Bartın Devlet Hastanesi inşaatı ihalesi.