'Kök'te yasak kalıcı değil

Sağlık Bakanlığı'nın embriyonik kök hücre çalışmalarını yasaklayan genelgesi, dünyada bu konuda yaşanan kafa karışıklığının Türkiye'de de yaşandığını ortaya koydu.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın embriyonik kök hücre çalışmalarını yasaklayan genelgesi, dünyada bu konuda yaşanan kafa karışıklığının Türkiye'de de yaşandığını ortaya koydu.
Sağlık Bakanlığı, ülkede kök hücre çalışmalarını yasaklasa da Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'deki (BM) konuyla ilgili hukuki altyapı hazırlama çalışmalarına gönderdiği görüşte, sağlık ve araştırma amaçlı çalışmalara sıcak bakıldığını belirtti. Birleşmiş Milletler Komitesi, kopyalamayı yasaklayan, tedavi ve araştırma amaçlı çalışmalarla ilgili kararı da tek tek ülkelerin kendisine bıraktı.
BM, insan ve tedavi amaçlı organ klonlama konusunu yedi yıldır tartışıyordu. Çalışmalar, BM Genel Kurulu bünyesindeki hukuk komitesinde ve genel kurulda sürüyordu. Görüşmeler sırasında hiçbir birlik tek bir görüşte birleşemedi. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), İslam âlimlerinden görüş aldı, ama bir sonuca varamayıp BM'den süre istedi. Türkiye, İKÖ ile değil sağlık amaçlı çalışmalara yeşil ışık yakmak isteyen Belçika ile hareket etti.
BM anlaşamadı
Almanya ve Fransa, BM'ye 'İnsan kopyalamanın yasaklanmasına ilişkin sözleşme' adlı bir tasarı sundu. ABD, Korsika ile birlikte 40 ülkeden oluşan bir grup oluşturdu ve sadece insan kopyalamanın değil, tedavi amaçlı çalışmaların da yasaklanmasını istedi. Türkiye ise BM'ye verdiği bildirimde üreme amaçlı insan klonlamaya karşı çıktı, sağlık amaçlı çalışmalara ise yeşil ışık yakılması gereğini savundu.
Çalışmalar sürüyor
Verilen bir yıllık aranın ardından 2005 yılı başında konu yeniden BM Hukuk Komitesi'nin gündemine geldi. Oylamaya sunulan yeni bir tasarıda, her ne nedenle olursa olsun insan kopyalamanın yasaklanması kararlaştırıldı. Kabul edilen karar tasarısı, tedavi araştırma amaçlı klonlama kararını ise tek tek ülkelere bıraktı.
TÜBİTAK'a bağlı Marmara Araştırma Merkezi (MAM), gelişmiş ülkelerdeki teknolojiyi kullanarak, nesli tükenmekte olan yerli bir sığır türünü klonlama, yani genetik kopyasını üretme çalışmalarını sürdürüyor. Üretilen embriyonun taşıyıcıya transfer edilmesi ve doğumun bu yıl sonuna doğru gerçekleşebileceği öğrenildi.
Türk doktorları ve üniversitelerinse kök hücre konusundaki çalışmaları sürüyor. Sağlık Bakanlığı'nın yasağının kesin ve kalıcı bir yasak olarak algılanmadığını belirten yetkililer, genel hukuki çerçevenin belirlenmesinin ardından Türkiye'nin 'tedavi ve araştırma amaçlı embriyonik kök hücre çalışmalarını' sürdüreceğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7600897600890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.