Kökü dışarıda mihraklar ve Memet Ali Alabora

Kökü dışarıda mihraklar ve Memet Ali Alabora
Kökü dışarıda mihraklar ve Memet Ali Alabora
Haber: IŞIN ELİÇİN / Arşivi

Merak ediyorum, bu ülkede komplo kurmakla suçlanmamış kimse kalmadığında mı rahatlayacağız ancak? Belirli aralıklarla birileri sürekli komplo kurmakla suçlanıyor, bilmem farkında mısınız? Hoşumuza gitmeyen ne olup bitiyorsa, hop hemen arkasında bir “yabancı parmak”, bir “dış mihrak”, bir “birilerinin uşağı” bulup çıkarıveriyoruz: ya yabancılar bizzat yapmış oluyor, ya da yabancı güçlerce finanse ediliyor/ yabancı güçlerle ittifak yapılmış oluyor. Solcusu, sağcısı, orta yolcusu herkesin her duruma/olaya göre cebinde pat diye çıkarabileceği bir teorisi mevcut.

Hatırlayalım mı biraz: Misyonerler her yıl para karşılığı binlerce kişiyi Hıristiyan yapıyorlar. 28 Şubat ve AK Parti bir “dış komplo” ürünüdür. AK Parti bazı dış güçlerin (ABD, İsrail, Masonlar vb.) “ılımlı İslam projesi”nin taşeronudur. Yabancılar, özellikle zengin madenlerin olduğu bölgelerde ve Güneydoğu’da sürekli toprak alıyorlar, yakında ülkemizi tamamen satın alacaklar. AB’nin desteğiyle İstanbul ’daki Rum ve Ermeniler önce Fener Rum Patrikhanesi Vatikanlaştırılacak hemen ardından Bizansı diriltilecekler. Arap isyanları ABD’nin “Büyük Ortadoğu Projesi”dir. Ve şimdi de faiz lobisi, Otporcular, İngiliz oyunu, Alman dalaverası, Soros, Neo-conlar, vs.

Paranoyak olmamız takip edilmediğimiz anlamına gelmez elbet. Ama aksi de geçerli, takip edilmemiz de paranoyak olmadığımızın kanıtı değil. Elbette Gezi Parkı olaylarını kendi amaçları, kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmek isteyen, buna çaba gösteren yerel, bölgesel ve küresel güçler vardır. Ama bu Gezi Parkı olaylarıyla açığa çıkan toplumsal tepkiyi açıklamaya yetiyor mu gerçekten? Sokağa çıkan, tencere tava çalan, hiç olmadı gidip bir yerlerde duran insanların hepsinin, “yabancı” ya da “yabancı”larla ittifak içinde olmadığını teslim ederiz sanırım. Peki bu insanları birilerinin komplosunun kurbanı olarak görmek, yani gaza geldiklerini (gerçi mecazi olamayan bir şekilde gazlandı çoğu, doğrudur, gaza geldiler), birilerinin peşinde sürüklendiklerini, koyunlar gibi güdüldüklerini düşünmek ne kadar gerçekçi? Bu çok kolaycı bir bakış açısı olmuyor mu? İnsanların iradesini hiçe sayan bir yaklaşım değil mi?

Bir şeyi daha görmek gerekiyor. Bu komplo iddiaları, özellikle de hedef gösterme suretiyle medya üzerinden yayıldığı zaman sokağa çıkan insanlara uygulanan orantısız polis şiddetini de, sonrasında ortaya ellerinde bıçaklarla sopalarla insan avına çıkmış insanların başvurmaya niyetlendiği şiddeti de (amaç bu olmasa dahi) mazur göstermeye yarıyor. Bir kez birileri komplo ile, yabancılarla işbirliği ile suçlanmaya görsün, kanıt aranmaksızın artık kesin suçlu ve sonrasında da maruz kaldığı muameleye müstehak sayılabiliyor.

Bitirirken Memet Ali Alabora’nın şahsında, Gezi Parkı olaylarına katılmış, protestolara destek vermiş insanlara yönelik komplo iddialarının ne kadar tehlikeli olduğunu söylemek istiyorum. Memet Ali Alabora önce bir tiyatro oyunu ardından da Mısır ve İngiltere’ye yapmış olduğu seyahatler gerekçe gösterilerek gazetemiz tarafından hedef gösterildi. Alabora’nın bu iddialara vermiş olduğu yanıtları ne kadar takip edebildiniz bilmiyorum. İkna olursunuz, ya da olmazsınız. Bu size kalmış; hepimizin dönüp dolaşıp vicdanlarımızla başbaşa kalacağımız gibi...

NOT: Bu yazı Işın Eliçin tarafından Pazar günü yayımlanmak üzere Yeni Şafak’a gönderilen yazıdır


  http://www.radikal.com.tr/1138788113878813

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Karmaşada Kutsanmak - m.erdal

  1-Bir gazete, 15 manşet.. 12'si gezi olaylarının kutsanmasına ayrılmış. 2-Dış güç-odak yoktur diyen bu gazete-sahipleri-yazarları.. bugüne kadar Türkiye'de yapılan her gelişme için avrupa-amerika buna ne der diye manşet atmış.. 3- Bu gazete-sahipleri-yazarları.. AKP seçildiğinde bile öncelikle dış güçlerin tavrına bakarak gardını almış.. 4- ve bugün dış güçler yoktur diyorsa ve bunu birkaç fotoğraf ajitesiyle kompoze edip sunuyorsa.. bir büyük ve bir kirli konsorsiyumun bize bizden yakın olduğunu söyleyelim.. inanmayan inanmasın. 10 sene sonra bir hasan cemal daha çıkarda yazar belki.. ah aldatıldık vah aldatıldık diye..

  öküzün altında buzağı aramak büyük bir hatayı kamuflajdır. - okkes cavus

  gezi parkında yüz binler vardı binlecede evinde olup geziyi desdekleyenler vardı. milyonlarca insanın tepkisini hiçe sayıp bazı inanları bu halk tepkisine desdeyinden dolayı getirip dış mihrak parmağı arayacağınıza, dış mihrak olayını seksen öncesi ve sonrasında komando kamplarını yönetenlerde, vede maraş malatya çorum sivas gibi inançların dengede olduğu illerde çıkarılan olaylarda. ve bu olaylardan kimlerin nemalandığında, sivas katliamlarınının arka kısmında aransa daha inandırıcı olur. ama kalkıp ülkesinin doğasını savunan insanlarda dış mihrak aramak gülünç olduğu kadarda anlamlıdır bu iddiayı çok dikkatle incelemek ülkenin faydasınadır......

  Dış mihrakların eline sağlık - Algının Kapıları

  İktidarın şu dış mihrak sevdasını anlayabilmiş değilim. Olayın içinden gerçekten bir dış bağlantı çıkarsa dünyanın en mutlu insanı oluvericekler. Evet sayın başbakan tüm dünya bir araya gelip sizin avm inşaatına karşı ne yapsak diye düşünürken olay buralara vardı çünkü biliyorlardı ki oraya bir avm yapılırsa artık akp ve türkiyenin önüne kimse geçemezdi.

  COK AMA COK GULDUM!!!!! - 14Bernard

  CNN,BBC,v.s.gormuyormusunuz,hayir gormezden gelmek isinize geliyor.Ve gorenleri de kor yerine koyacak kadar da pervasizsiniz.Size ne yorum yazssam bos.Parmaklarima yazik.Imam karisi kiligina giren CHP li hanimda komplo degil.Kahkaha attiriyorsunuz bana merci.Siz yazip siz inanin.Olurmu!!!!!

  ... - Barnabycik

  Tayyipcim, hani sen komplo senaryoları yazıyorsun ya şimdi... Aramızda büyük bir fark var: Siyasiler gerçeği saklamak için, sanatçılar gerçeği ortaya çıkarmak için senaryo yazarlar...

  daha ne deyim ! - irony

  13 yaşında kızın kendi iradesiyle cinsel ilişkiye girdiğine inanan devlet bunca okul bitirmiş insanın kendi iradesiyle yürüdüğüne inanmıyor

  Dış mihrak mı? Gülerim buna! - Taksin Takmasim

  Dış mihrak diye bir şey yoktur. BND, CIA, Mossad, Soros'un STK'ları o muazzam bütçeleri hafta sonları halı sahada maç yapmakta kullanmaktadırlar. Milletlerarası komplo iddiaları çocukça ve gülünçtür. İnanmayan Musaddık'a sorsun. Allende'ye, Torrijos'a, Lumumba'ya sorsun. Karen Fogg'un maaşa bağladığı Mehmetlere, Cengizlere, Şahinlere sorsun.