'Köle çocuk köyü' bulundu

Adana Kozan'da kayıp bir çocuğu arayan jandarma bir köydeki 35 eve baskın düzenledi. Operasyonda, zorla çalıştırılan 19 çocuk bulundu.

ADANA - Almanya'da kaybolan ve Adana'nın Kozan ilçesinde el ve ayaklarından zincire vurularak çalıştırıldığı iddia edilen özürlü 13 yaşındaki bir çocuğu bulmak için jandarma ekipleri köye bir baskın yaptı. Yaklaşık 400 askerin katıldığı baskında, çalıştırılmak üzere alıkonulduğu iddia edilen dördü özürlü 19 çocuk bulundu. Jandarma 20 köylüyü gözaltına aldı.
İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı jandarma ekipleri Almanya'da kaybolan 13 yaşındaki ismi açıklanmayan erkek çocuğunu Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Arslanlı Köyü'nde zorla tutulduğu ihbarını aldı. Yaklaşık 400 asker, gece tüm köyü kuşatarak giriş ve çıkışları kontrol altına aldı. Köydeki Topallar Mahallesi'nde bulunan 35 eve giren jandarma timleri, zorla tutuldukları iddia edilen, yaşları 18'in altında dördü özürlü 19 çocuk buldu.
Hastanede sağlık kontrolünden geçirilen 19 çocuk, ailelerinin tespiti için İlçe Jandarma Karakolu'na götürüldü. Çocukları alıkoyduğu iddiasıyla 20 köylü de gözaltına alındı. Jandarma yetkilileri, çocukların ve gözaltına alınan köylülerin ismini açıklamadı. İfadeleri alınan köylüler bugün adliyeye sevk edilecek.