Kolektörde ölen işçilerin yakınları işvereni suçladı

Kolektör temizliği için küçük bir rögar kapağından yerin iki metre altına güvenlik önlemi almadan inen üç genç işçi öldü.

İSTANBUL - Kolektör temizliği için küçük bir rögar kapağından yerin iki metre altına güvenlik önlemi almadan inen üç genç işçi öldü. Atık sularda sürüklenen ve cesetleri saatler sonra bulunan işçilerin yakınları, önlem alınmamasının kazaya neden olduğunu öne sürdü.
Büyükşehir Belediyesi'nin sahil kolektörlerinde temizleme işini devrettiği Akfen Hidroteknik Konsorsiyumu'nun taşeronu THAŞ Kanal adlı firmadan üç işçi önceki gün Büyükçekmece Albartos mevkiindeki kolektörde çalışırken atık suya kapılarak hayatını kaybetti.
İtfaiye ekipleri, sabaha kadar süren arama çalışmaları sonucunda adlarının Sıddık Begiç, Emrah Akın ve Hakan Yılmaz olduğu öğrenilen üç işçinin cesetlerine ulaştı. Dün işçilerin aileleri cenazeleri almak için Adli Tıp Morgu'nun önüne geldi. Ölen Emrah Akın'ın aynı firmada çalışan babası Musa Akın, "Allaha emanet kanalizasyonlara giriyoruz. Ne bir maske veriyorlar ne de tüp. Oğlum göz göre göre öldü. Sorumlular hakkında davacı olacağız" dedi. Hakan Yılmaz'ın yakınları da bellerine bağlı kurtarma ipinin bile olmadığını söyleyerek, "Evladımız, iş güvenliği olmadığı için öldü. Firmalar masraftan kaçınmak için önlem almıyor" diye konuştu.
İSKİ'den yapılan açıklamada ise yüklenici firmanın emniyet tedbirlerini alması için uyarıldığı belirtilerek, "Müteahhit firma sözleşme ve şartnamelerde yer alan ilgili maddeler gereğince her türlü emniyet tedbirlerini almakla yükümlüdür" denildi.