'Köle'lere sığınmaevi

Türkiye'de 'insan ticareti'yle mücadele için en önemli adımlardan biri için bina aranıyor.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de 'insan ticareti'yle mücadele için en önemli adımlardan biri için bina aranıyor. Uluslararası İnsan Kaynağını Geliştirme
Vakfı (İKGV) ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında eylül ayında 'Türkiye'de Kadın Ticareti Kurbanlarına Destek Programı' kapsamında protokol imzalandı.
İki yılda tamamen hayata geçirilmesi planlanan protokole göre, Türkiye'de insan tacirleri tarafından fuhuş batağına sürüklenen yabancı uyruklu kadınlar, koruma altına alınacak. İKGV, kadınlar için psikolojik, sağlık ve hukuk hizmetlerinin verildiği bir danışma merkezi ile bir 'sığınmaevi' açacak. Sığınmaevinin güvenliği polis tarafından sağlanacak. İnsan tacirlerinin elinden kurtarılan kadın, sınırdışı edilene kadar gözaltında tutulmak yerine, burada korunacak.
Türkiye'de 'insani vize' alarak bir ay süresince kalacak olan kadın, daha sonra tüm masrafları karşılanarak gitmek istediği ülkeye gönderilecek. Kadınların yine insan tacirlerinin eline düşmesini engellemek için gideceği ülkedeki sivil toplum örgütleri ve güvenlik güçleri bilgilendirilecek. Ayrıca 24 saat açık, uzmanlar tarafından yönetilen telefon hattında hem ihbarlar değerlendirilecek, hem de isteyen kadınlara hukuki destek verilecek.
İKGV Genel Müdürü Demet Güral, çoğu yabancı kadının normal koşullarda çalışmak için geldiğini belirterek, "Fon bulabirsek sığınmaevi ve merkezi hemen açacağız. Valilikten ve sosyal hizmet kuruluşlarından destek bekliyoruz. En azından bir bina bulabilirsek sığınma evi hemen açılır" diye konuştu.
ABD Dışişleri Bakanlığı, 2003'te 'İnsan Ticareti ve Mağdurları Yasası' uyarınca açıkladığı raporda Türkiye'yi 'insan ticaretini kaldırmak için yeterli çaba harcamayan ve asgari standartlara uymayan' ülkeler arasında üçüncü gruba yerleştirmişti. Türkiye son bir yılda yaptığı çalışmalarla, bu listede 'insan ticaretini kaldırmak için asgari standartlara uymak için gerekli tedbirleri alan ve çaba harcayan' ülkelerin yer aldığı ikinci gruba alındı.