'Kölelik sürüyor'

Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu Genişletilmiş Konsey Toplantısı bildirgesinde insan ticareti, özellikle de kadın ticaretinin önlenmesine yönelik...

İSTANBUL - Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu Genişletilmiş Konsey Toplantısı bildirgesinde insan ticareti, özellikle de kadın ticaretinin önlenmesine yönelik protokollerin hükümetlerce de onaylanması istendi, "Kadın ve çocukların fuhuşta kullanılması, modern köleliktir" denildi. Prof. Dr. Aysel Çelikel de ekonomik krizin ardından Türk kadınları arasında fuhuşun arttığını söyledi.
Türk Hukukçu Kadınlar Derneği'nin ev sahipliğinde The Marmara Oteli'nde yapılan toplantı, dün sona erdi. Toplantı bildirgesiyle AB'ye çağrı yapılarak, uluslararası refah ve güven ortamının
oluşturulabilmesi için üye ve üye olacak devletlerin kanunlarının uyumlu hale getirilmesinin şart olduğu ve bunun için de Amsterdam Sözleşmesi'nin temel alınması gerektiği açıklandı.
Pasif merciler
Bildirgeyi açıklayan İspanyol hukukçu Lucia Rodrigez, kadın ve çocuk ticaretinin kaynağının fakirlik, sosyal eşitsizlik olduğunu, sosyal refahı arayan kişilerin zengin ülkelere göç ettiğini ve bunun da insan ticaretine daha çok yol açtığını belirtti. Rodrigez, cinsellik ticaretinin giderek yayıldığını ve buna karşın yükümlü mercilerin pasif davrandığını, ilgisiz kaldığını söyledi.
Göç kabul eden ülkelerdeki kadınların fuhuşa sürüklendiği ve sosyal koruma altında olmadığı belirtilen bildirgede, ceza kanunlarının, sadece fuhuş yapan çocukların değil, müşterilerin de ceza alması şeklinde yeniden düzenlenmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca bu suçu yabancı bir ülkede işleyen kişinin kendi ülkesine döndüğünde de cezalandırılması istendi.
Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Aysel Çelikel, Türkiye'nin, eski Sovyet Rusya'dan ayrılan ülkelerle, bazı Asya ve Afrika ülkelerinden yapılan insan ve kadın ticaretinde suç örgütlerine hem transit hem de hedef ülke olduğunu söyledi. Örgütlü suçların yanı sıra bireysel ve gönüllü gelen yabancı kadın ve erkeklerin ülkenin ekonomik ve sosyal yaşamında ciddi sıkıntı yarattığına değinen Çelikel, Türkiye'nin uygun politika, program ve yasa değişikliği ile yabancı ülkelerle işbirliği yapması gerektiğine dikkat çekti.
'Toplum göz yumuyor'
Çelikel, Türk kadınları arasında da fuhuşun arttığını belirterek, "Ekonomik kriz, insanları daha da kötü noktalara götürebilir" dedi. Çelikel, Garih cinayetiyle gündeme gelen tinerci çocuklar ve küçük yaşta fuhuş yapan kızlara yönelik bir soru üzerine de, "Bu çocukların ruhlarını ve bedenlerini satarak yaşamalarına
toplum göz yumuyor. Sokak çocuklarının ilgili kuruluşlar tarafından daha iyi bir şekilde korunması lazım" dedi.