Kolesterolde 'Paran kadar tedavi ol' devri

ANKARA/İSTANBUL - Kolesterolü düşürücü ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesinde bazı sınırlamalar getirildi. Uzmanlar ise ilaçta sınırlamanın hastalar üzerinde ‘yo-yo etkisi’ yaratmasından endişeli.
2008 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişiklik, dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğle kolesterol düşürücü ilaçların geri ödemesinde de yeni düzenlemeye gidildi.
Buna göre, kolesterol düşürücü ilaçlar, kötü huylu kolesterolün (LDL) 100’ün, kandaki yağın (trigliserid) ise 200’ün üzerinde olması halinde ödenecek. 

Kolesterol inecek, çıkacak, inecek, çıkacak...
Prof. Dr. Ertan Demirtaş (Yeditepe Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı): Burada çok önemli bir sorun var. Bu sınırların üstünde gelen hastaya ilacı veriyorsunuz, oranlar düşüyor. Hele de bilinen koroner hastalık, stent ya da baypas varsa bizim hedefimiz onu 100’ün altına, ideal olarak 70-80’e çekmek. Ama bu süreklilik isteyen bir şey, ilacı verince oranlar düşüyor, devlet artık oran düşük diye ilacı ödemiyor. O zaman yine yükseliyor, bu sefer ilaca tekrar başlanıyor. 
Prof. Dr. Giray Kabakçı (Hacettepe Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi): Bunlar makul sınırlardır ancak aslında herkes için doğru değer yoktur. Kişiyi gördüğümüzde risk faktörlerine bakarız, sigara içiyor mu, tansiyonu var mı, şekeri ya da damar hastalıkları var mı, aile hikâyesi nedir... Bu risklere göre ilaç başlarız ya da başlamayız. Mesela sadece aile hikâyesiyse hedef 160’ın altıdır. İleri hastalarda tercihen 70’in altıdır. Burada sıkıntı şu: İlacı verdiğimizde kolesterol düşüyor, düşünce ilaç ödenmiyor, tekrar yükseliyor. Yani tedavi olamıyor. (aa, Radikal)