Kolombiya'dan geldiler Başakşehir'de hırsızlık şebekesi kurdular

Kolombiya'dan geldiler Başakşehir'de hırsızlık şebekesi kurdular
Kolombiya'dan geldiler Başakşehir'de hırsızlık şebekesi kurdular
Bankadan para çeken kişileri tespit ederek araçlarının lastiğini patlatan ve sürücü lastik değiştirirken parayı çalan bir şebeke çökertildi. Soygun yönteminden daha ilginç olan ise şebeke üyelerinin on binlerce kilometre uzaktan Kolombiya'dan geliyor olmasıydı.

İSTANBUL Başakşehir’de bir bankadan çektiği 30 bin lirayla dışarı çıkan muhasebeci Ö.Ö. (31)’i takip ederek aracının lastiğini patlatan, lastik değiştirmeye uğraşırken para dolu çantayı çalan Kolombiya uyruklu 7 kişilik şebeke polis tarafından yakalandı. Şüphelilerin eylemlerinin güvenlik kameraları tarafından görüntülendiği ortaya çıktı.

PARASININ ÇALINDIĞINI SONRADAN FARK ETTİ

Başakşehir, 500 Evler mahallesinde 23 Mart 2015’te meydana gelen olayda bir şirkette muhasebecilik yapan Ö.Ö. bankadan 30 bin lira çekerek dışarı çıktı. Otomobiline binerek şirketine doğru hareket eden genç muhasebecinin yanına yaklaşan bir araçtan “Lastiğiniz patlamış” ikazı geldi. Bunun üzerine inerek patlak lastiğini değiştirmeye çalışan Ö.Ö. işini bitirip aracına döndüğünde ön koltukta bulunan para dolu çantanın yerinde olmadığını gördü. Hemen polise giden Ö.Ö. şikayetçi oldu. Polisin başlattığı soruşturmada Ö.Ö.’nün lastik değiştirdiği sırada araca yaklaşan bir kişinin içinde para dolu çantayı alarak kaçtığı belirlendi.

POLİS KİRALIK ARAÇTAN ŞÜPHELİLERE ULAŞTI

Asayiş şube müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturmada polis güvenlik kamera kayıtlarını kullanarak önce hırsızların kullandığı otomobilin plakasını tespit etti. Kiralık olduğu tespit edilen aracın Kolombiya uyruklu bir kişi tarafından kiralandığı belirlendi. Bu ipuçlarını değerlendiren Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri yaptıkları çalışmada 7 kişilik şebekenin kimliklerini tespit etti. İki ayrı operasyonda önce 4 daha sonra 3 kişi gözaltına alındı.

Polis soruşturmasında şüphelilerin bankadan para çeken kişileri takibe aldıkları geldikleri aracı daha önceden tespit edip lastiğini patlattıkları belirlendi. Parayla birlikte dışarı çıkmasının ardından kurbanlarını takip eden şüphelilerin, lastik değiştiren sürücülerin dalgınlığından faydalanarak paraları çaldıkları öğrenildi.

Poliste işlemleri tamamlanan Kolombiya uyruklu hırsızlık çetesi üyelerinden Robert J.B.G. (47) ile Diego A.F.L. (28) tutuklanırken diğer şüpheliler serbest bırakıldı.

(Ali AKSOYER / DHA)

 

 


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Kiralık

  ,

  Para

  ,

  lira

  ,

  güvenlik

  ,

  dolu

  ,

  genç

  ,

  Diego

  ,

  2015