Koltukta bir yıl böyle geçti

74 belediyeli bir dev halini alan İstanbul, yeni başkanlarıyla bir yılı bitirdi. 28 Mart 2004 yerel seçimleri sonucu 74 belediyenin 49'u AKP, dokuzu ANAP, sekizi CHP, altısı DYP ve biri DSP'li başkanlarca yönetiliyor.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - 74 belediyeli bir dev halini alan İstanbul, yeni başkanlarıyla bir yılı bitirdi. 28 Mart 2004 yerel seçimleri sonucu 74 belediyenin 49'u AKP, dokuzu ANAP, sekizi CHP, altısı DYP ve biri DSP'li başkanlarca yönetiliyor. Başkan adayları, seçildikten sonra renkli uygulamalarla gündeme geldi.
AKP'li Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, makam odasını ve ihale toplantılarını internetten halka açtı. Haftada bir gün 'chat' yaparak vatandaşla internetten konuşan CHP'li Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise seyyar satıcılardan sürekli dayak yiyen zabıtalarını aikido eğitiminden geçirdi. Geçen yıl 27 zabıta memuru seyyar satıcılarca darp edildi.
AKP'li Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, 'iyi hizmet sunmaları için' tüm personele haftada iki gün yoga ve meditasyon yaptırdı. AKP'li Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, sanat merkezindeki karikatürist ve öğretmenleri park ve bahçeler müdürlüğüne, CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen alacakları için dava açan doktor ve mühendisleri köpek bakımına sürdü. AKP'li Bağcılar Belediyesi okuma-yazma seferberliği, Beykoz, sahildeki villa duvarlarını yıkması, Üsküdar pazarda çığırtkan yasağıyla gündemdeydi.
Topbaş'dan anıt eserler
20 yıl sonunda ilk kez, iktidarla aynı partiden seçilerek ciddi maddi kaynağa kavuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ulaşımı rahatlatacak projelerle uğraştı ama depreme hazırlıkta ilerleme kaydedemedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy-Kartal, Otogar-Bağcılar ve 4. Levent-Maslak metrosu, Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay projelerini başlattı. Kendi tasarladığı Altınboynuz Köprü ve dev Mevlana heykeli projeleriyle tartışıldı. Beklenen Marmara depremi öncesi, yüzlerce bilim-adamıyla hazırlanan İstanbul Deprem Master Planı ve pilot projelere rağmen riskli ilçelerde depreme karşı somut adım atılamadı. Topbaş'ın Avcılar'dan Pendik'e sahil şeridinde yüzlerce kaçak yapıyı yıkması dikkat çekti.


    http://www.radikal.com.tr/7439317439310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.