Kolu gitti, hayatı değişti...

Kolu gitti, hayatı değişti...
Kolu gitti, hayatı değişti...
Kolunu kıyma makinesine kaptıran genç kıza, bir hayırsever protez kol taktırdı. Katıldığı TV programı sayesinde sekreter olarak işe girdi, 'müdür' oldu


ADANA - Esragül Taşçı, hayata Esragül olarak değil, anne ve babasının ona verdiği isimle, ‘Gülmez’ olarak başladı. Babası o 22 yaşındayken öldü. Annesi Adana’da temizlik işlerine giderek ailesini geçindirmeye çabalıyordu. ‘Gülmez’ de annesine destek olmak için bir markette işe girdi. Ancak et reyonunda çalışırken kolunu kıyma makinesine kaptırdı. Kolunu dirsek hizasına kadar kaybetti. Hayatı, bu korkunç olaydan sonra kendi ifadesiyle ‘pozitif’ yönde değişmeye başladı!
Kolunu kaybettiği için açtığı tazminat davası sürerken, işyeri yetkilileriyle anlaşmaya vardı. Bir daire sahibi oldu. Çıktığı te-levizyon programında kendisini gören hayırsever bir işadamı, genç kadına protez kol taktırdı.
Onu kolsuz bırakan iş kazası nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 700 lira da iş görmezlik maaşı bağlanan ‘Gülmez’, yine başına gelen olayları anlattığı te-levizyon programında kendisini izleyen bir güvenlik firmasının yetkilisi tarafından işe alındı.

İş, ev, evlilik...
İşe sekreter olarak başlamıştı. Ama sonradan yükseldi, uluslararası firmada bölge yetkilisi pozisyonuna yükseldi. Bu sürede tanıştığı kuaför Gökhan Taşçı ile evlendi.
Mutlu bir evliliği ve bir çocuğu olduktan sonra, 32 yaşında bir hamle daha yaptı. Hayatının başında ailesinin ona uygun gördüğü ‘Gülmez’ adını değiştirmek üzere Adana 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.
Eski Gülmez, yeni Esragül 10 yıl içinde yaşadıklarının kendisini de şaşırttığını söyledi:
“Olaydan önce annem ve ben kardeşlerimize bakıp evimizi geçindirmek için temizlik işleri yapıyorduk. Babam öldüğü için ayakta kalmak zorundaydık. Ancak ardından bu talihsiz olay başıma geldi. Kazadan sonraki ilk günlerde bu olay nedeniyle psikolojim tamamen bozulmuştu. Tek kolla yaşamanın çok zor olacağını ve artık aileme katkıda bulunamayacağımı düşünüyordum. Ancak daha sonra hayırsever bir işadamı ve şimdi görev yaptığım güvenlik firmasının yetkilisinin sayesinde yaşamım pozitif yönde değişti. Kolumun kopmasının ardından yaşamımın bu yönde değişebileceği hiç aklıma gelmezdi.” (aa)