@ismailsaymaz

Kolu kısaldı bir de para ödeyecek

Kolu kısaldı bir de para ödeyecek
Kolu kısaldı bir de para ödeyecek
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Geçirdiği bir trafik kazasının ardından tutuklanan Erkan Orakçı adlı yurttaş, cezaevine girmeden önce geçirdiği ameliyat sonrası kolu yanlış kaynayınca yeniden operasyon geçirmek için başvurdu. Dört ay sonra muayeneye götürülen Orakçı, “mahkum koğuşu” bulunan bir hastanede ameliyat olması gerektiği halde, 29 ay boyunca tedavi ettirilmedi. İçerde, dişini dahi fırçalayamayan ve acılar içinde kalan Orakçı, İHD’nin çabalarıyla ameliyat olabilse de kolu, iki santim kısaldı. Orakçı, Adalet ve Sağlık bakanlıkları hakkında dava açtığı tazminat davasını kaybedince bir de borçlu çıkarıldı.
Erkan Orakçı, cezaevine girmeden dört ay önce, 15 Kasım 2006’da geçirdiği trafik kazasında sal kolu ve kalçası kırılınca Baltalimanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ameliyat işlemi yapıldıktan sonra Orakçı, hırsızlık suçlamasıyla 2 Mart 2007’de tutuklandı. Maltepe 1 No’lu L Tipi Cezaevi’nde kalırken “kolundaki vidaların gevşemesi, yanlış kaynama, sakatlık halinin” baş göstermesi üzerine cezaevine idaresine başvurdu. Ancak 13 Temmuz 2007’de Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde muayene olabildi. Muayene sonucunda hastane, ameliyat olmasını önerdi. Fakat hastanede mahkum koğuşu olmadığından başka bir hastaneye sevkinin gerektiği belirtildi.
Orakçı, değil ameliyat, ikinci kontrole bile, ancak 21 ay sonra, 21 Nisan 2009’da götürüldü. Hastane yine, mahkum koğuşu bulunan bir hastanede ameliyat ve tedavisinin yapılması gerektiğini söyledi. Orakçı, İHD’den yardım istedi. İHD’li Avukat Fazıl Ahmet Tamer, ziyarete gittiğinde Orakçı’nın sağ kolunu hiç kullanamadığını, çoraplarını giyemeyecek, dişini fırçalayamayacak, yüzüne bile dokunamayacak aşamaya geldiğini gördü. İHD’nin çabaları sonucu nda Orakçı, 23 Haziran 2009’da ameliyat olabildi. Fakat bu gecikme, Orakçı’ya kolunun iki santim kısalması ve kalıcı sakatlık şeklinde döndü.

Bin TL borçlu çıkarıldı
Orakçı’nın avukatı Fazıl Ahmet Tamer, bunun üzerine tazminat istemiyle Adalet ve Sağlık bakanlıları aleyhine İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. İki bakanlık suçlamaları reddederek, görevlerini yerine getirdiklerini savundu. Dosya, kusur olup olmadığının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. 3. İhtisas Kurulu, muayene sonunda, Orakçı’da, “radiusta (kol kemiği) 12 derecelik ve ulnada 10 derecelik açılı kaynamanın 2 cm kısalıkla sonuçlandığını” saptadı. Kaynama gecikmesinin “hasta ve hasta dışında bir çok faktörlere bağlı olduğu ve ikinci bir ameliyatla düzeltildiği, idarenin ihmal ve kusuru bulunmadığı“ yönünde görüş bildirilmesi üzerine mahkeme, idareyi suçsuz buldu. Böylece tazminat için yargıya giden Orakçı’ya yaklaşık bin TL yargılama ve avukatlık borcu çıkarıldı.