Komando tugayında bir cinayet ve bir intihar

Komando tugayında bir cinayet ve bir intihar
Komando tugayında bir cinayet ve bir intihar

TSK da son 10 yılda şehit olan personel sayısı 601. İntihar ettiği belirtilen asker sayısı ise 965.

Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda nöbete giden 2 komando er arasında çıkan tartışma kanlı bitti. 2 Mart Cumartesi günü saat 17.00 sıralarında nöbet değişimine giden erler Ahmet Demir ile Ramazan Altay arasında, ’üst devre- alt devre’ meselesi yüzünden tartışma çıktı. Tartışma, karşılıklı hakaretlerle kavgaya dönüşürken, iddialara göre er Demir, alt devresi olan Altay’ın boğazını sıktı. Bu sırada Altay da yanındaki piyade tüfeğini Demir’e doğrultarak tetiği çekti.
Er Demir göğsüne isabet eden kurşunla olay yerinde ölürken nöbet kulübesinin kapısını kapatarak içeride beklemeye başlayan Altay, komutanlarının ikna etmeye çabasına rağmen seriye aldığı piyade tüfeğini tekrar kendisine çevirip tetiğe bastı. Altay, silahtan peş peşe çıkan 3 kurşunla kanlar içinde yere yığıldı ve olay yerinde öldü.
Terhisine 2.5 ay kala ölen Demir, dün Gaziantep’in Araban ilçesine bağlı Küçüklü Köyü’nde toprağa verildi. 9 kardeşin 5’incisi olan ve askerden önce işçi olarak çalışan er Demir’in annesi Rabia ve kız kardeşleri Kürtçe ağıtlar yaktı. Rabia Demir, “Ben oğlumu kına yakarak askere gönderdim, benim kınalı kuzuma komutanlar sahip çıkamadı. Ben oğlumu sağ salim teslim ettim, onlar bana cenazesini gönderdiler” diyerek gözyaşı döktü. 70 yaşındaki baba Ali Demir ise “Genelkurmay şehit olmadığını söylemiş. Oğlum asker ocağında öldürüldü. Başka yerde değil” diye konuştu.