Komandolar da girdi

Çelişkili haberler
TSK'nın Kandil'deki ana kampla sınırın güneyindeki noktalara hava bombardımanının ardından, komandolar da Irak'a girdi. Uluslararası ajanslar, bölgesel kaynaklara dayanarak, 700 kadar askerin sınırı geçtiğini bildirdi. Ancak, asker sayısı ve girilen bölgeye dair muğlak haberler servis edildi.
Kuzey Irak: İşgal
Kuzey Irak yönetimi 'işgal' iddiasında bulundu. Barzani, ABD Dışişleri Bakanı Rice'la görüşmeyi kabul etmedi. Genelkurmay ise gece açıklama yaptı: "Sınırı geçmeye çalışan bir gruba, kara birlikleriyle sıcak takip kapsamında icra edilen küçük çaplı operasyon sonucu ağır darbe vurulmuştur."

ANKARA - İSTANBUL - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kandil Dağı'ndaki PKK kampları ile Türk sınırının güneyindeki kamplara düzenlediği hava bombardımanın ardından komandolar da Kuzey Irak'a girdi. Kuzey
Irak kaynaklarına atıfta bulunan uluslararası ajanslar 700 kadar Türk askerinin sınırı geçtiğini duyurdu. Operasyonun ardından PKK'lı gruplara sıcak çatışmaların yaşandığı belirtildi. Kürt yetkililer, dün akşam askerlerin Irak'ı terk ettiğini duyururken, Genelkurmay gece bir açıklama yaparak, "Sınırı geçmeye çalışan PKK'lı bir gruba küçük çaplı operasyon yapıldığını" kaydetti.
Hava harekatının ardından dünyanın gözlerinin çevrildiği Kuzey Irak'tan dün kara harekatı haberleri geldi. Britanya haber ajansı Reuters'in, Kürt ve Türk kaynaklara dayanarak verdiği habere göre 300 kadar hafif silahlı Türk askeri, dün gece, sabaha karşı Kerkük'e 200 kilometre ötedeki Dohuk bölgesinden Kuzey Irak'a girdi. Üst düzey bir Irak ordusu kaynağı, Türk askerlerinin sınırdan geçtikten sonra Geliyareş bölgesinde Irak'ın içlerine 2-3 kilometre kadar ilerlediklerini söyledi.
Türk askeri kaynakları, sınır yakınında teröristlerle çatışmaya girildiğini doğruladı. Ajansa konuşan bir Türk askeri yetkilisi, bu girişimin militanlara yönelik bir dizi küçük çaplı baskının sonuncusu olduğunu belirtirken, 'sınırlı çatışmalar' yaşandığını söyledi.
Türk askeri yetkilisi, "İki PKK'lı grup hemen sınırda hedef oldu ve saldırılar planladıkları belirlendi. Bir tabur asker onlara müdahale etti" bilgisini verdi. Ancak Reuters'e konuşan bir Iraklı yetkili Türk askerleriyle PKK arasında çatışma çıktığı iddialarını yalanladı. Peşmergelerin sözcüsü Cabbar Yaver, Türk askerlerinin hafif silahlı olduklarını ve bölgeden silah sesleri geldiğini söylerken, üst düzey bir Irak askeri yetkilisi baskının büyük çaplı bir askeri harekâta dönüşeceğini sanmadığını, "Sınırlı bir baskın ve genişlemeyecek" sözleriyle dile getirdi. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'ye bağlı bir internet sitesi ise 700 Türk askerinin Irak içlerinde 8 kilometre ilerlediğini öne sürdü.
Amerikan haber ajansı AP, Türk ordusunun bir grup PKK'lıyı takip için Irak'tan 3 kilometre içeriye asker yolladığını belirtti. AP, Kürt Bölgesel Yönetimi sözcüsü Cemal Abdullah'ın da askerlerin geçtiği bölgenin ücra bir arazi olduğuna ilişkin sözlerini aktardı. Aynı ajansa konuşan bir Türk hükümet yetkilisi sınırı geçen asker sayısının belirsiz olduğunu söyledi.
Peşmergelere 'savunma' emri
Fransız haber ajansı afp, Kuzey Iraklı Kürt yetkililere dayanarak birkaç yüz Türk askerinin sabaha karşı Sidekan adlı bölgeden sınırı geçtiğini duyurdu. Ajans, askerlerin Kalereş, Kaniyareş, Bunvak ve Canaruk köylerine konuşlandıklarını belirtti.
Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi, Türk askerinin Kuzey Irak'a girmesini 'işgal' olarak nitelerken bölgesel yönetimin başkanlık divanı başkanı Dr. Fuat Hüseyin, "İşgali kınıyoruz. Türkiye, sorunu Irak Kürdistanı'na taşımak istiyor" dedi. Dr. Fuat Hüseyin, bölgedeki peşmergelere kendilerine karşı yapılacak herhangi bir saldırıya karşı savunma emri verildiğini de söyledi.
Kürdistan Bölgesel Yönetimi sözcüsü Cemal Abdullah da, "Bu olay sivilere zarar verirse kesinlikle buna karşı çıkarız" dedi.
Dr. Fuat Hüseyin, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, "Operasyon için giren Türk askerleri Irak topraklarını terk etti. Şu anda Irak'ta bir tek Türk askeri yok" dedi.
Askeri kaynaklar gün içinde yaptıkları açıklamalarda, hassas bir dönemden geçildiğini ve operasyonun ardından yer değiştiren PKK'lı gruplarla çatışmaların yaşandığını, kapsamlı bir harekatın olmadığını söyledi.
Babacan: 5 Kasım anlaşması
Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise, Fransız Le Monde gazetesine demecinde, ABD'nin, operasyona destek verdiğini söyledi. Babacan, operasyon kararı alınmasında, ABD'nin payının da büyük olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan'ın 5 Kasım'da ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşmenin önemine değinen Babacan, "Bugün olup biten her şey, o anlaşmaya dayanmaktadır" dedi.
Genelkurmay: Küçük çaplı operasyon
Genelkurmay Başkanlığı'nın dün gece yaptığı açıklamada, operasyonun tespit edilen bir PKK grubuna yönelik sıcak takip olduğu ve gruba ağır darbe vurulduğu ifade edildi. Hava harekâtında ne kadar PKK'lının etkisiz hale getirildiğinin ise sayısal olarak ifade edilmesinin mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, "Gerçek olan bir şey, PKK terör örgütünün çok ağır kayıplar verdiğidir" denildi. Açıklama şöyle:
"Hava harekâtı çok hassas olarak planlanmış ve dikkatle icra edilmiştir. Hiçbir şekilde sivil yerleşim birimleri hedef alınmamıştır. Buna rağmen, harekâtı müteakip Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan haberlerde '10 köy bombalandı, bir kadın öldü', 'Türkler hastaneleri, köprüleri, köyleri tahrip etti', 'Türkiye tampon bölge yaratıyor' gibi dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir kampanya başlatılmıştır. Bu tür haberler bir paniğin sonucu olup; Irak'ın kuzeyinde ve merkezi Irak hükümetinde etkili olan bazı odakların PKK'ya verdikleri desteğin açık bir göstergesidir.
Bu tür haberler kesinlikle gerçek dışıdır. Meskun köylerin bombalanması halinde bir değil yüzlerce sivilin hayatını kaybedeceği aşikârdır. Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka olan sevgi ve yakınlığını geçmişte göstermiş olan TSK'ya böyle bir iftira atılması, tamamen PKK terör örgütüne hizmet etme anlamına gelmektedir. Değerli basınımızın bir kısmının, PKK'ya destek veren kişilerin bu tür asılsız beyanatlarını referans almaları üzüntü vericidir. Ayrıca, merkezi Irak yönetiminde yer alan bir kişinin "TSK'nın hastaneleri, evleri, köprüleri tahrip ettiği" şeklindeki beyanları, bazı odakların Irak Devleti üzerindeki etkilerinin de açık bir göstergesidir.
Öte yandan, 17-18 Aralık gecesi Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan bir grup terörist görüntüsü alınmıştır. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip kapsamında icra edilen küçük çaplı bir operasyon sonucu, söz konusu gruba ağır bir darbe vurulmuştur. Şemdinli/Yeşilova bölgesinde, sınırdan birkaç kilometre derinlikte icra edilen bu operasyonun, birçok ülkede gündem teşkil etmesi ayrıca manidar bulunmuştur."