Komandolara şalvar tipi pusu pantolonu

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin olası sınır ötesi operasyonunun sıfır noktalarındaki birliklere, şalvar tipi ‘pusu’ pantolonları dağıtıldı.

ŞENOL ÇAKIR - ONUR SAĞSÖZ

HAKKARİ - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin olası sınır ötesi operasyonunun sıfır noktalarındaki birliklere, şalvar tipi ‘pusu’ pantolonları dağıtıldı. Yandan cepli pantolonların operasyon sırasında askerlerin daha rahat etmesi için dağıtıldığı belirtildi. Bu arada PKK'lı teröristlerin Türkiye'ye sızmasını önlemek için, sıfır noktalarında arazi arama- tarama faaliyetlerini sürdüren askerler, dik ve sarp kayalıklı bölgelere helikopterlerle taşınıyor. Gecici Köy korucuları ise bölgenin karayolu güvenliğini sağlamak için gece de devriye gezmeye başladı.

Sınır ötesi operasyonda kararı alınması halinde kara harekatının başlayacağı sıfır noktalarındaki hareketlilik devam ediyor. Son olarak operasyona katılacak askerlere, haki renkli şalvar tipi ‘pusu’ pantolonları dağıtıldı. Oldukça bol olan pantolonların dağlık arazide askerin rahat hareket etmesini sağladığı belirtildi. Sadece sıfır bölgelerindeki askerlere verilen pantolonlardan, Özel Harekat Polisleri'ne de dağıtıldığı öğrenildi. Yandan cepli olan pantolonları giyen askerlerin, yürürken, yatarken ve koşarken daha rahat ettiği de bildirildi.

HELİKOPTERLE ASKER SEVKEDİLDİ

Bir yandan sınır ötesi operasyonunun hazırlığını sürdüren Mehmetçik, bir yandan da sıfır noktalarından Türkiye'ye sızmaya çalışmaya çalışan PKK terör örgütü mensuplarıyla mücadele ediyor. Oldukça dik ve sarp kayalıklardan oluşan stratejik noktalara helikopterle asker indiriliyor. Ağır silahlarla donatılan askerler, arazide arama- tarama faaliyetleri yapıyor.

KORUCULARA GECE GÖREVİ

Uludere- Şemdinli arasındaki sıfır noktalarındaki yol güzergahında geçici köy korucuları gece de görev yapmaya başladı. 1'er kilometre arayla ve 2'şerli gruplar halinde silahlı olarak dolaşan korucular, zaman zaman yol kenarında dinleniyor. Korucular, hava sıcaklığının düşmesi yüzünden yaktıkları ateşin başında ısındıktan sonra tekrar görev yerlerine dönüyor. (dha)