Komisyon boşa kürek sallamış

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, Malatya ve Şemdinli raporlarının uzman yetersizliği gerekçesiyle hazırlanamaması komisyon üyelerini kızdırdı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, Malatya ve Şemdinli raporlarının uzman yetersizliği gerekçesiyle hazırlanamaması komisyon üyelerini kızdırdı. Duruma isyan eden CHP ve AKP'li üyeler TBMM Başkanlığı'nın komisyona yeter sayıda uzman vermemesi halinde topluca istifa edeceklerini açıkladı.
Komisyon toplantısıda, hazırlanan raporların gecikmesi ve ilgili mercilere verilmemesi konusunda tartışma çıktı. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, "Komisyon olaylara zamanında müdahale etmiyor. Şemdinli'ye geç gittik. Aradan 15 gün geçti hâlâ rapor meydanda yok. Malatya Çocuk Yuvası raporu da ortada yok" dedi.
Raporlar Başbakan'a gönderilmemiş
Ersin, yasaya göre, komisyon raporlarının Meclis başkanlığı vasıtasıyla Başbakan'a ve ilgili bakanlıklara gereği yapılmak üzere gönderildiğini anımsattı. Başkan Mehmet Elkatmış, "Raporları göndermiyoruz. Raporlarımızı ilgili yerlere göndermesek de kamuoyu oluşturuyor" karşılığını verdi. Bu yanıt üzerine Ersin, "Ne yapıyorsunuz raporları? 'Göndermiyoruz' ne demek, yasayı ihlal ediyorsunuz. Demek ki, biz burda konu mankeniyiz. Kendimiz çalıyor, kendimiz oynuyoruz. Bu komisyonun ağırlığını taşıyamıyorsak o zaman istifa edelim" dedi.
Elkatmış da, uzman yokluğunu gerekçe göstererek, "Bir uzmanımız var. Her şeye yetişemiyor. TBMM Başkanlığı'na başvurdum. Ama uzman verilmedi" diye konuştu. Bunun üzerine Ersin, "Hep beraber al bizim istifalarımızı cebine koy git, bakanla görüş" diye konuştu. Ersin'in tepkilerine AKP'li ve CHP'li üyeler de katıldıklarını açıkladı. Elkatmış'ın uzman için Meclis Başkanı Bülent Arınç ile bir daha görüşmesi kararlaştırıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7655457655450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.