Komisyon PKK'lıların ailelerini dinleyecek

Komisyon PKK'lıların ailelerini dinleyecek
Komisyon PKK'lıların ailelerini dinleyecek
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis Genel Kurulu’nda önceki gece tartışmalı bir oturumda kabul edilen, ‘Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu’nun çalışma detayları netleşmeye başladı. Komisyon, dağa çıkan PKK ’lıların ailelerinin yanı sıra, daha önceki çekilmelerde yaşanan sorunları da araştıracak. Komisyon üyeleri İspanya, İngiltere, Güney Afrika gibi benzeri sorunların yaşandığı ülkelerin deneyimlerini de yerinde inceleyecek. BDP , önümüzdeki günlerde CHP ve MHP gruplarını ziyaret ederek, komisyona üye vermeleri için çağrı yapacak. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, ‘Çözüm Süreci Değerlendirme Komisyonu’, 17 üyeden oluşacak. Komisyon üç ay boyunca çalışacak. Ancak, üç aylık süre sonunda çalışma süresi uzatılabilecek. CHP ve MHP’nin üye vermeyeceğini açıkladığı komisyonda, 10 Ak Parti ve 1 BDP milletvekili aktif çalışacak. 

Yerinde inceleyecek
AK Parti ve BDP önümüzdeki günlerde komisyonda kimlerin görev alacağını Meclis Başkanlığı’na bildirecek. Ancak BDP, isim vermeden önce önümüzdeki günlerde TBMM’de CHP ve MHP gruplarını ziyaret ederek son bir kez komisyon çalışmalarına katılmaya davet edecek. CHP ve MHP’nin olumsuz karar vermesi durumunda 17 üyeliğin iki parti arasında paylaşılması talep edilecek.
Komisyonun çalışma esasları da netleşmeye başladı. Edinilen bilgiye göre komisyon hem yurt içinde hem de yurt dışında inceleme gezileri gerçekleştirebilecek. Komisyon üyelerinin geçmişte benzer sorunları yaşarak çözüm bulan İngiltere, İspanya, Güney Afrika gibi ülkelere giderek, o ülkelerin deneyimlerini yerinde inceleyebileceği de belirtildi. Komisyon, dağa çıkan PKK’lıların ailelerinin yanısıra, asker aileleri ve geçmişte örgütte katılıp daha sonra yollarını ayrılan isimlerle de görüşecek.
Komisyon, PKK’nın daha önce sınır dışına çekilmesi sırasında yaşananları da masaya yatıracağı öğrenildi. Bu çerçevede komisyon üyeleri, o dönemlerin canlı tanıklarıyla görüşerek neler yaşandığını dinleyecek. Komisyonun 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın halen tartışılan ölümünün Kürt sorununun çözümü ile ilgili olup olmadığını da araştıracağı belirtildi. BDP ise komisyonun ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu’ görevi üstlenmesini istiyor. BDP Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik, “Komisyonun araştırması gereken bugüne kadar gizli kalmış onlarca konu var. 17 bin 500 faili meçhul cinayet, köy boşaltmalar var. Hem devlet hem de örgüt nezdinde karanlık kalmış bazı olaylar, yanlışlar var” dedi.