Komisyonda 'atom bombası' uyarısı işe yaramadı

Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak Zeytinburnu'nda yıkılan apartmanla ilgili soruları yanıtlarken Dönüşüm Alanları Tasarısı'nın önümüzdeki ay çıkarılacağını söyledi.

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak Zeytinburnu'nda yıkılan apartmanla ilgili soruları yanıtlarken Dönüşüm Alanları Tasarısı'nın önümüzdeki ay çıkarılacağını söyledi. Ancak Özak'ın sözünü ettiği tasarı sekiz aydır Meclis gündeminde bekliyor. Üstelik binanın bulunduğu Zeytinburnu ilçesinin Belediye Başkanı Murat Aydın tasarı ile ilgili komisyonda üç ay önce milletvekillerine "Tespit ettiğimiz dayanıksız konutları vatandaşla anlaşmadan boşaltamıyoruz. Kucağımızda atom bombası var, öylece bekliyoruz" demişti.
'İlk dönüşüm Zeytinburnu'
"Bakanlık olarak amacımız enkaz altında insan kurtarmak değil enkaz olmamasını temin edebilmek" diyen Bayındırlık ve İskân Bakanı Özak, yasadan sonra ilk dönüşümün Zeytinburnu'nda başlayacağına söyledi. Zeytinburnu ile ilgili çok önemli çalışmalar yapıldığını belirten Özak, dönüşüm yasası ve kat mülkiyeti yasasının çıkması ile hukuki sorunların çözüleceğini söyledi.
Özak, "Tabii yapılarımız biraz depreme dayanıksız yapılar, 1999'dan önceki yönetmeliğe göre yapılmış, bir kısmı kaçak yapılar. O bakımdan sorunlar var. Ama bunun neden olduğunu, niye çöktüğünü tam bilmediğim için genel anlamda yorum yapabiliyorum" diye konuştu.
Dönüşüm Alanları Tasarısı'ysa 22 Haziran 2006 tarihinde TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı komisyon gündemine ise 22 Kasım 2006 tarihinde geldi ve bazı değişiklikler yapılarak kabul edildi. Aradan üç ay geçmesine karşın komisyon tasarıya ilişkin raporunu tamamlamadı. Rapor yazılmadığı için de hazırlanan tasarı TBMM Genel Kurul gündemine giremedi.
Uzlaşma aranıyor
Tasarıda yer alan bazı hükümlere Maliye Bakanlığı'nın karşı çıktığı, bu konularda uzlaşma sağlanması amacıyla raporun yazımının Komisyon Başkanı AKP'li Mustafa Demir tarafından durdurulduğu öğrenildi. Bakanlıklar ve ilgili kurumlar arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesi için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile Başbakanlık nezdinde görüşmelerin devam ettiği belirtildi. Tasarı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceği karar doğrultusunda ya komisyonda yeniden görüşülecek ya da rapor yazılıp Genel Kurul'a indirilecek.