Komisyonda biri var

7 trilyonluk ihale
Eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın hakkındaki iddiaları soruşturmak için oluşturulan komisyona seçilen ANAP'ın Kocaeli Milletvekili Sefer Ekşi, Bayındırlık Bakanlığı ile iş yapan büyük müteahhitlerden biri. Üyeliği muhalefet partilerinde tepki yaratan Sefer Ekşi'nin, Aydın'ın bakanlığı döneminde aldığı ihalelerin tutarının 7 trilyon lirayı bulduğu öne sürülüyor.
Nüfuzlu bir şahsiyet
Kocaeli bölgesindeki yurt ve okul ihalelerinin çoğunu kazanan Ekşi, 'geniş nüfuz alanı' ile tanınıyor. SP Genel Başkan Yardımcısı Bekaroğlu, "Durum siyasi etik açısından kabul edilemez" dedi. Çalışmaya başlayan komisyonun 15 üyesinden sekizi iktidar kanadından. Ankara'da, Ekşi'nin istifa edip etmeyeceği merak konusu.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - MHP'li eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu'na ANAP adına seçilen Kocaeli Milletvekili Sefer Ekşi'nin müteahhit olması ve bakanlıktan ihale alması 'etik' tartışması yarattı. Koray Aydın'ın bakanlığı döneminde de bakanlıktan yaklaşık 7 trilyon liralık ihale aldığı öne sürülen Ekşi ise, komisyondan istifa etmeyeceğini açıkladı.
Müdüre villa iddiası
Koray Aydın'la ilgili soruşturma komisyonu çalışmalarına başlarken, komisyonun ANAP'lı
üyesi Sefer Ekşi'nin, Bayındırlık Bakanlığı'nın önde gelen müteahhitlerinden biri olduğu ortaya çıktı. Kocaeli bölgesinde Bayındırlık Bakanlığı'nın açtığı yurt ve okul ihalelerinin büyük bölümünü alan Ekşi'nin, nüfuz alanının geniş olduğu da konuşuluyor.
Bayındırlık Bakanlığı'na bağlı Kocaeli İl Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği yurt ve okul ihalelerine giren Ekşi'nin, Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü personeliyle ilişkilerinin de 'iyi' olduğu ileri sürüldü. Ekşi'nin, Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Cemal Şişman'a, kentin Menşukiye bölgesinde villa yaptırdığı iddia edildi.
Bekaroğlu: Etik değil
ANAP'lı Ekşi'nin, Aydın komisyonunda yer alması, muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu. SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, şunları söyledi:
"Komisyonun oluşumu ve şekli konusunda çeşitli dedikodular var. Bu söylentiler bizde Aydın'ın aklanacağı izlenimi oluşturuyor. Böyle bir şey TBMM'nin itibarını
da zedeler. Daha önce Bayındırlık Bakanlığı ile iş yapan ve bunu halen sürdüren
milletvekillerinin bu komisyonda bulunması kabul edilemez. Parti gruplarının üye seçimi konusunda dikkatli olması gerekirdi. Böyle bir tutum etik değildir, komisyona gölge düşürür."
Pepe: Yer almamalı
AKP Kocaeli Milletvekili Osman Pepe de, Bayındırlık Bakanlığı müteahhiti olan Sefer Ekşi'nin komisyonda yer almasının doğru olmadığını savundu. Pepe, "Sefer arkadaşımızın o komisyonda olmaması iyi olurdu. Bu siyasi etik açısından da hoş değil" dedi.
Ekşi'nin konumu, önceki gün Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer'in 'Yeter Söz Milletin' köşesine de konu oldu. 'Müteahhit vekil, Aydın komisyonunda' başlığıyla yayımlanan yazıda şöyle denildi:
"Koray Aydın hakkında Meclis'te kurulan soruşturma komisyonuna, ANAP Kocaeli Milletvekili Sefer Ekşi de seçildi. Bu milletvekili müteahhittir, kamu işleri yapar. Bayındırlık Bakanlığı'nın Kocaeli'deki
ihalelerine hâkimdir. Kendisine sorar mısınız? Koray Aydın döneminde Bayındırlık Bakanlığı'ndan 7 trilyonluk yurt binası işi aldı mı? Veya başka işler..."
Ekşi: İlgim yok
Ekşi ise, milletvekili olduktan sonra müteahhitliği bıraktığını söyledi. Ekşi, "Milletvekili olmadan önce Bayındırlık Bakanlığı ile iş yapıyordum. Ama milletvekili
olduktan sonra bıraktım. Hiçbir şirketle ilgim yok. Ancak biz çok geniş bir aşiretiz. Ekşi soyadını taşıyanların yüzde 90'ı müteahhitlik yapar" dedi. Ekşi, komisyondan istifa etmeyeceğini belirtti.