Komisyondan affa yeşil ışık

29 Haziran 2000'den bu yana her ne nedenle olursa olsun üniversitelerle ilişiği kesilen öğrencilere af getiren yasa teklifi, Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

ANKARA - 29 Haziran 2000'den bu yana her ne nedenle olursa olsun üniversitelerle ilişiği kesilen öğrencilere af getiren yasa teklifi, Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi. Aftan yararlanmak için, yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren iki ay içinde başvurulması gerekiyor. Davet edilmesine rağmen dünkü toplantıya YÖK'ten kimse katılmadı.
Teklife göre, öğrencilere bütün dersler için bir öğretim yılı devam ve üç sınav hakkı verilecek. Daha önce başarısız olunan dersler programdan çıkarılmışsa bu derslerin yerine kurumlarınca belirlenecek başka derslerden sınava girilecek. Sınıf geçme sistemi uygulayan kurumlarda en çok üç dersten başarısız olup bir üst sınıfa geçemeyen öğrencilere, üst sınıfa devam etme ve alt sınıfta başarısız oldukları dersler için üç sınav hakkı tanınacak.
677 bin 658 kişi yararlanacak
Askerliği gelmiş olanlar tecilli sayılacak. Askerde ve cezaevinde olanlar ise bu halleri sona erince iki ay içinde başvurabilecek. Lisansüstü öğrencilere iki sınav hakkı, yüksek lisans öğrencileri için bir yıl, doktora öğrencileri için iki yıl tez süresi verilecek.
YÖK'ün verilerine göre, son affın çıkarıldığı 29 Haziran 2000'den bu yana üniversitelerden 677 bin 658 kişinin ilişiği kesildi. Bunların 210 bin 796'sı devlet üniversiteleri, 13 bin 417'si vakıf üniversiteleri, 453 bin 445'i de açık öğretim fakültesinden atılan öğrencilerden oluşuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7381217381210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.