Komitede yıllar geçebilir

Avrupa Konseyi üyesi bir ülkenin AİHM kararlarına uymaması durumunda, en son aşamada konsey üyeliğinin askıya alınmasına kadar uzanan zorlu bir süreç yaşanıyor.

ANKARA - Avrupa Konseyi üyesi bir ülkenin AİHM kararlarına uymaması durumunda, en son aşamada konsey üyeliğinin askıya alınmasına kadar uzanan zorlu bir süreç yaşanıyor.

 • AİHS'ye göre AİHM kararlarının uygulanıp uygulanmadığını denetlemek, Bakanlar Komitesi'nin sorumluluğunda. Yılda altı kez toplanan Komite, AİHM'nin aldığı kararlara taraf ülkelerin ne kadar uyduğunu denetliyor.
 • Komite, bir üyenin AİHM kararına uymadığına hükmederse, o ülkeye resmi bir uyarıda bulunuyor. Üye ülkenin kararı uygulaması çağrısında bulunan komite, o ülkeden itiraz gelmesi durumunda, onu da inceliyor.
 • Komite, taraf ülke kararı uygulamamakta direnirse, ara kararlar alıyor. İlk çağrıda 'çağırır' gibi sözcükler kullanan komite, sonraki kararlarında sertleşerek 'uyarır' gibi ifadeleri tercih ediyor.
 • Komite, ara kararlara rağmen adım atmayan ülkeyi 'denetim listesi'ne alıyor. Türkiye, yedi yıl uygulamadığı Loizidou davasında gerekli tazminatı ödedikten sonra, geçen sene denetim listesinden çıkmıştı. Bir ülkenin denetim listesinde olması, özellikle AB ile ilişkiler açısından sorun yaratacak nitelikte.
 • Taraf ülke kararı uygulamazsa konu, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği'ne kadar taşınıyor ve o ülkenin üyeliğinin askıya alınmasına yol açabiliyor.
 • Avrupa Konseyi üyesi olmayan hiçbir ülkenin AB üyeliğine geçemediği göz önüne alınırsa, bu süreçte yaşanacak böyle bir gelişme, Brüksel'le de ilişkilerin kopması sonucunu getirebilir.
  Komite beş yıldır, adil yargılanmayla ilgili 6. maddenin ihlali durumunda tüm Avrupa ülkeleri için, istisnasız bir şekilde yargının yenilenmesi talebinde bulunuyor. Avrupa hukukunda bu konuda bir içtihat oluşmuş durumda. Dolayısıyla komitenin Ankara'dan da benzer bir talepte bulunması, Türkiye'ye özgü bir durum olmayacak. Konunun, temmuzdaki komite toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7458837458830

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.