Komiteler hem asker hem PKK ile görüşsün

Komiteler hem asker hem PKK ile görüşsün
Komiteler hem asker hem PKK ile görüşsün
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Hükümet üyeleri ile önceki gün biraraya gelen BDP ’lilerin talep ettiği siyasi mekanizma ve yerel izleme komitelerinin detayları netleşmeye başladı. BDP, süreçte yaşanacak tıkanıklarda devreye girmesini istediği komitelerin hem Öcalan, hem PKK , hem de askerle rahatlıkla görüşmesinin sağlanmasını istiyor.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve İçişleri Bakanı Muammer Güler ile önceki gün TBMM’de mini zirve gerçekleştiren BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, Lice benzeri olayların tekrarlanmaması için izleme komitesi kurulmasını önermişti. Hükümetten haber bekleyen BDP’liler komitenin çalışma esaslarını ikinci görüşmede Hükümete aktarmayı planlıyor. Buna göre BDP’nin talep ettiği komite, Akil İnsanlar Heyeti ve TBMM Çözüm Sürecini Değerlendirme Komsiyonu üyelerinden oluşacak ve süreç tamamlanıncaya kadar çalışmalarını sürdürecek. Komite, çözüm sürecinde yaşanan takınmalarda devreye girerek, sorunun çözümü için çalışacak. Komitenin Öcalan, PKK ve güvenlik güçleriyle görüşmesinin sağlanmasını talep etmeye hazırlanan BDP’liler, Lice’deki gibi olaylar sırasında devreye girmesi de isteniyor.


  http://www.radikal.com.tr/114028411402841

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SAYIN BAKAN - pispor

  ben çok merak ediyorum çözüm süreci akil insanlar şimdi de komiteler peki bunların kaydı var mı mecliste bu işler resmiyet ile olur resmiyet yoksa her hangi bir taraf istediği an çekilir bana ne diyebilir ben Kürt sorunun çözüm süresinin mutlaka taraflarca resmiyete dökülüp meclis tutanaklarına geçirilmesi taraftarıyım yoksa bu sürecin ciddiyetine ve çözümüne inanmam çünkü partiniz diyor ki bu süreci başlatan başbakan ama ben başbakanın bir tek sefer ne Öcalan ilke haydi onu bırak bir BDP li ile oturup konuştuğuna şahit olmadım bu nasıl iş oyalamaktan başka