'Komşu ihbar, vali müdahale ediyor'

'Komşu ihbar, vali müdahale ediyor'
'Komşu ihbar, vali müdahale ediyor'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kızlı-erkekli öğrenci evlerine izin vermeyeceklerini, gerekirse bunun için yasal düzenleme yapabileceklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün partisinin grup toplantısı ve Finlandiya’ya hareketinden önce havalimanında yaptığı açıklamada öğrenci evleriyle ilgili sözlerini savundu. Önceki gün bakanlar kurulu toplantısı sonrası haberleri için “Düpedüz asparagas” diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan farklı konuşan Erdoğan, “Yurtlar noktasında ihtiyaca cevap veremediğimiz için bazı yerlerde evlerde kalma noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Buralarda güvenlik güçlerimize, emniyetimize, valiliklerimize gelen istihbari bilgiler var. Bu istihbari bilgilerden hareketle de valiliklerimiz bu durumlara müdahale ediyorlar” dedi.
Başbakan Erdoğan , Finlandiya’ya hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nda yaptığı açıklamada da kızlı-erkekli öğrenci evlerine izin vermeyeceklerini bir kez daha vurgulayıp, bunun için gerekirse yasal düzenleme yapabileceklerini ifade etti. “Erkek ve kız öğrencilerin aynı kampüs içindeki yurtlarda kalmalarına karşıyız” diyen Erdoğan, bir kadın gazetecinin sorusu üzerine ise konuya ilişkin şunları söyledi: “Kişilerin müstakil özel evlerinde bir farklı kız, bir farklı genç ikisinin aynı evde kalması ne denli uygun olabilir. Siz kızınıza oğlunuza böyle birşeyi hoşgörüyle karşılayabiliyor musunuz? Yarın anne olduğunuz zaman veya annesiniz bilemiyorum, yani kızınıza çocuğunuza böyle bir şeyi eğer siz uygun buluyorsanız sizin için hayırlı olsun. Muhafazakâr demokrat bir iktidar olarak da ne gibi düzenleme yapılabilir, bunun psikolojik, sosyolojik neticeleri nedir ne değildir bu çalışmaları yapıp bu şikâyetleri değerlendireceğiz. Valilerin zaten yetkisi var, biz bu konuda daha fazla inisiyatif kullanmalarını istiyoruz. Gerekirse yasal düzenleme de yaparız.”
Başbakan Erdoğan grup toplantısında ise şu mesajları verdi:
KONUŞTUĞUMU İNKÂR ETMEM: Dün (Pazartesi) yazılı, görsel ve sosyal medyada, istişare toplantısında konuşulduğu söylenen bazı konular yer aldı. Ben karakteri itibariyle farklı bir siyasetçiyim. Bir yerde konuştuğumu inkâr etme anlayışına sahip bir insan değilim. Ne yapıyorsak, inanarak yaparız, ne söylüyorsak da arkasında durarak söyleriz. Biz, muhafazakâr, demokrat bir partiyiz. Partimiz olarak da neler yaptığımızı ve neler yapmamız gerektiğini de biliriz.
MUHAFAZAKÂRLARA ZULMEDİLDİ: Müteaddit defalar kimsenin yaşam tarzına karışmadığımızı, karışmayacağımızı hep söylememize rağmen, birçok yerde ‘yaşam tarzımız şöyle değiştirildi, böyle değiştirildi, böyle değiştiriliyor’ gibi ithamlarla da karşı karşıyayız. Eğer bu ülkede birileri zulme uğradıysa, o muhafazakâr kesimdir.
KIZ ERKEK AYNI YURTTA OLMAZ: Biz kızların- erkeklerin devletin yurtlarında karışık kalmasına müsaade etmedik, etmiyoruz. Biz burada kesinlikle müdahil olduk ve şu anda yurtlarımızda bu şekilde kızlarımızın erkek öğrencilerle ayrıştırılması çalışmalarını hızla devam ettiriyoruz. Şu ana kadar yüzde 75 oranında yaptık.
VALİLER MÜDAHALE EDİYOR: Yurtlar noktasında ihtiyaca cevap veremediğimiz için bazı yerlerde de evlerde kalma noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Buralarda güvenlik güçlerimize, emniyetimize, valiliklerimize gelen istihbari bilgiler var. Bu istihbari bilgilerden hareketle de valiliklerimiz bu durumlara müdahale ediyorlar. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz?
KOMŞULAR İHBAR EDİYOR: Kusura bakmasınlar ama biz bu ihbarları bir kenara atamayız. Valiliklerimiz de Emniyet Teşkilatımız da bu tür ihbarları değerlendirir ve bunların üzerine gider. Peki bunlar nerelerden geliyor? Aynı apartmanın içerisinde bakıyorsunuz daire komşuları bu tür şeylerin ihbarını ilgili yerlere yapıyorlar.
KARMAKARIŞIK, HER TÜRLÜ ŞEYLER: Çünkü buralarda nelerin olduğu belli değil. Karmakarışık, her tür şeyler olabiliyor. Ondan sonra anneler- babalar feryat ediyor ‘Devlet nerede?’ diye. Devletin burada olduğunu anlatmak için bu adımlar atılmaktadır ve atılacaktır.
ANNELER MÜSAADE ETMEZ:
AK Parti ’nin kimliğinde, programında böyle bir sorumluluğun altına girmek yok. Bunu da bu şekilde buradan ilan ediyoruz. Şahsen bulunduğum makam, değerler, asla buna müsaade etmez. Çünkü ben bir Başbakan olarak bu Anadolu’nun topraklarını bilen, bu ülkede annelerin babaların kahir ekseriyetinin bu işlere asla müsaade etmeyeceğini bilen bir insanım. Çünkü damdan düşen bir insanım.
BAŞI AÇIK HANGİ HAKKINI KAYBETTİ?: Başı örtülü olarak okumanın, çalışmanın ve siyaset yapmanın önünü açarken, hiç kimseye imtiyaz sağlamıyoruz; tam tersine insanlık dışı bir ayrımcılığı ortadan kaldırıyoruz, yaptığımız budur. Şimdi bize şunu söylüyorlar: ‘Başı açık olanların da haklarını savunacak mısınız?’ diye soruyorlar. Çok ayıptır ya, bu soruyu kime soruyorsunuz? 11 yıllık iktidarımızda başı açık olan acaba hangi hakkını kaybetti?

‘Suç yoksa müdahale olamaz’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , valilerin ve emniyetin kızlı-erkekli kalınan öğrenci evlerine müdahale ettiğini açıkladı. Ancak edinilen bilgilere göre emniyet birimlerine bu konuda herhangi bir genelge gönderilmedi. Kaynaklar, öğrenci evlerine yönelik ‘en çok gürültü şikâyeti’ yapıldığına, emniyetin de buna ilişkin işlem yaptığına dikkat çekti. Hukukçular ise ‘suç yoksa müdahale edilemez’ görüşünde.
Kızlı-erkekli öğrenci evlerine yönelik, devlet müdahalesinin de nasıl olacağı konusunda yasal bir mevzuat bulunmuyor. Özel yaşam olarak tanımlanan bu birlikteliklere karşı yargının ve savcıların talimatıyla emniyet güçlerinin nasıl müdahale edeceği konusu ise belirsiz. Öğrenci evlerine yönelik yapılan ‘gürültü’ şikâyeti üzerine, emniyet, söz konusu evlere giderek, Kabahatler Kanunu hükümlerine göre işlem yapabilir. Gürültü şikâyeti ile eve gelen emniyet yetklilerinin evde arama yapması gibi bir işlem yapma hakkı da bulunmuyor.
Yargı -Sen Başkanı Hâkim Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Yapay suçlamalarla kızlı-erkekli evlere ilişkin arama ve müdahale kararı verilmesi söz konusu olabilir. Yargı buna alet olmamalı” dedi.

İşte o rapor

Edinilen bilgiye göre, Denizli Valiliği, Hükümet’e Denizli’deki apart dairelerle ilgili bir rapor sundu. Raporda, Denizli’de yaklaşık 10 bin apart daire bulunduğu ve günlük, haftalık, aylık gibi sürelerle fahiş fiyatlarla kiraya verildiği anlatıldı. Bu evlerin öğrencilere ‘yurt’ diye pazarlandığı ifade edilen raporda, “Öğrenciler, kısa süre sonra buraların yurt olmadığını anlayıp ayrılmak istediğinde de sözleşme baskasıyla karşılaşıp şikayette bulunmaktadır” denildi. Mülk sahiplerinin de apartları kiraya verirken, vergi vermemek için herhangi bir kayıt tutmadığı anlatılan raporda, sabıkalıların bu dairelerde gizlenebildiklerine vurgu yapıldı. Yetkililer, apart sorununun ‘kriminal’ olduğu kadar ‘ekonomik’ bir sorun olduğuna da işaret ettiler.