Komşu komşunun tedbirine muhtaç

Komşu komşunun tedbirine muhtaç
Komşu komşunun tedbirine muhtaç

Seferihisar?da kaçak dolu tekne batmış ve 50 kişi ölmüştü. Çoğu kimliği belirlenemeden defnedildi. Şimdi anılarına bir mezar taşı var.

Yunanistan'dan feryat: Türkiye sınırından gelen kaçaklara dayanacak gücümüz kalmadı. İşbirliği yapalım, masrafı da paylaşırız. Yoksa AB müzakereleri olumsuz etkilenir
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Yılda 148 bin yasadışı göçmenin akınına maruz kalan Yunanistan, bu göçmenlerin 60 bininin Türkiye üzerinden geldiğini gerekçe göstererek Türkiye’ye yardım ve işbirliği çağrısı yaptı. Ankara’ya “Artık kaldıracak gücümüz kalmadı. Bizimle işbirliği yapın, masrafını da paylaşalım” mesajı ileten Yunanistan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Konstantinos Bitsios, Türkiye ile işbirliği konusunda umutlu olduklarını belirtti. Ankara’da İçişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmelerin ardından bir grup gazeteciyle sohbet eden Bitsios, adalarda ve Atina’da kaçak göçmen trafiğinin artık Yunanistan’ın dayanamayacağı bir noktaya ulaştığını söyledi. Yunanistan’a gelen göçmenlerin amacının Kuzey Avrupa ülkelerine gitmek olduğuna dikkat çeken Bitsios, “Bizim AB ülkesi olarak yükümlülüklerimiz var. İlk bizim topraklarımıza ayak bastıkları için Kuzey’deki ülkelere geçseler bile geri almak zorunda kalıyoruz. Gelenler kaldığı için de artık dolduk” diye feryat etti. Soruna çözüm bulmak için Ankara’ya geldiğini belirten Bitsios, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş ile yaptığı görüşmelerde olumlu izlenim edindiğini söyledi.
Bitsios, “Türkiye’nin bu sorunla tek başına mücadele edemeyeceğini biliyoruz. Bu yüzden Türkiye’nin bu mücadelede ortaya çıkacak ihtiyaçlarının karşılanmasında biz ve AB de destek olmaya hazır” dedi.
Türkiye ile Yunanistan arasında 2001’de kaçak göçmenlerin geri kabulüyle ilgili bir protokol imzalandığını anımsatan Bitsios, Türkiye’nin toprakları üzerinden geçerek Yunanistan’a ulaşan yasa dışı göçmenlerini geri alma yükümlülüğünün bulunduğunu savundu.
Yunanistan’a yılda 148 bin yasadışı göçmen  ulaştığını, 60 bininin Türkiye üzerinden geldiğini anlatan Bitsios şunları söyledi: “Türkiye sadece 200’ünü geri aldı. Türkiye sınırlarını daha iyi kontrol ederek, Avrupa’ya bu akımları azaltabilir.” Bitsios, Türkiye’nin yasadışı göç konusunda işbirliği yapmaması halinde konunun Türkiye’nin üyelik müzakerelerini olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Bitsios, “Bu bir tehdit mi?” sorusuna, “Hayır bir vaka” karşılığını verdi. “Türkiye bu konuyu müzakerelerde koz olarak kullanırsa” sorusuna Bitsios, “Ateşle oynamak olur” yanıtını verdi.