Komünist kolası Antalya'da

Akdeniz'in sıcak sularına önce Ruslar geldi, sonra da kolaları. Son yıllarda Rus turist yoğunluğu yaşayan Antalya'da, Türk ve Rus ortaklığıyla kvas üretilmeye başlandı.

ANTALYA - Akdeniz'in sıcak sularına önce Ruslar geldi, sonra da kolaları. Son yıllarda Rus turist yoğunluğu yaşayan Antalya'da, Türk ve Rus ortaklığıyla kvas üretilmeye başlandı. Rusların votkadan sonraki milli içeceği sayılan kvasa 'komünist kola' da deniliyor.
Geçen hafta üretime geçen Türk-Rus ortaklı 1 milyon dolarlık fabrikada, günde 20 ton 'First Kvas' üretiliyor. Talip Köseoğlu ve ortağı Victor Likoyda, 'cinsel gücü de artırdığı' iddia edilen kvas üretimini iki katına çıkarmayı hedefliyor. "Antalya'da yerleşik ve turist Rus sayısındaki artış bizi buna yönlendirdi" diyen Köseoğlu, Manavgat'taki işyerini satıp kvas işine girmiş.
Fabrikadakilerin verdiği bilgiye göre kvas 'ekşi içecek' anlamına gelen Ukrayna kökenli bir kelime. Slavların 2 bin yıldır içtiği kvas çavdar maltı, çavdar unu, arpa maltı, mısır unu, ekmek mayası, şeker ve sudan yapılıyor.