'Komünistler değişti, CHP değişmedi'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'ye yüklenmeyi Kızılcaham'daki AKP İstişare Toplantısı'nda da sürdürdü. CHP'nin bankaların yabancılara satışı ve özelleştirme konularında gösterdiği tepkiyi eleştiren Erdoğan...

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'ye yüklenmeyi Kızılcaham'daki AKP İstişare Toplantısı'nda da sürdürdü. CHP'nin bankaların yabancılara satışı ve özelleştirme konularında gösterdiği tepkiyi eleştiren Erdoğan, "Komünistler bile değişti, bizimkiler değişmedi" dedi. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
Küresel sermaye: Küresel sermaye satın alıyorsa, kazancından bana vergi verecek mi, verecek. Orada çalıştırdığı yavrusu için SSK primi ödeyecek mi ödeyecek. Bunlar halen 30-40 yıl öncesinde. Komünistler bile değişti, bizimkiler halen değişmedi. Varsın değişmesinler, benim milletim zaten onlara prim vermiyor.
AB kararlılığı: Avrupa Birliği, eğer Türkiye'yi almamakta kararlıysa bunu açıklar. Açıklamıyorsa demek ki onların da niyeti var. Bu yol zor bir yol, kolay yol değil. Ama unutmayın, şu anda Türkiye ihracatının yüzde 65, yüzde 70'ni AB ülkelerine yapıyor. Yani biz 56-57 milyar dolarlık ihracatımızı AB'ye yapıyoruz. Sen bu ihracatı yapamazsan bu fabrikalar ayakta durur mu?
Seçimlerden güçlü çıkacağız: Bu yıl içinde iki seçim birden var. Cumhurbaşkanlığı Meclis'in işi. Genel seçim içinse, ben tüm arkadaşlarımdan, tüm AKP'ye gönül vermiş, 'Ben AKP'liyim' diyenlere durmak yok diyorum. Bu duyduklarınızı her yere anlatmanız lazım. İnşallah genel seçimlerde 4 Kasım'a göre daha güçlü çıkacağız. Kamuoyu araştırmaları da zaten bunu gösteriyor.
'Haftada bir bölgenize gidin'
Bu yıl siyasette finiş yılı: Siyasette final sürecine girdik. Nasıl ki atletizmde bir finiş varsa, evet, siyasetin de bir finişi var. Şimdi o noktaya doğru koşuyoruz. Artık size '15 günde bir ilinize gidebilirsiniz' demiyorum. Artık 'Haftada bir gitmek zorundasınız' diyorum.
Bu arada Erdoğan'ın CHP lideri Deniz Baykal'la polemiğe girdiği 'Kurban olam ayına yıldızına' afişi, Kızılcahamam kampında da 'milliyetçilik' tartışmasına yol açtı. Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi Ayşe Böhürler, afişteki milliyetçi söylemi eleştirerek "Yola daha çok demokrasi ve özgürlük için çıktık. Ama son dönemdeki söylemleriniz daha çok milliyetçiliğe kaçıyor. Kuruluş felsefemizden uzaklaşıyoruz" dedi.
Sinirlendiği görülen Erdoğan'sa Böhürler'e "Ben siyasette omurgalı olduğum için varım, bunlar çirkin sözler" diyerek tepki gösterdi. DYP lideri Mehmet Ağar'ın 'düz ovada siyaset' söylemiyle DYP'yi bitirdiğini ileri süren Erdoğan, şöyle konuştu:
"MHP bunu çok iyi kullandı. Biz de hatalar yaptık, ama seçim sürecinde bunlar tekrarlanmamalı. Şimdi iki parti barajı geçebilmek için yarış halinde. Biz MHP ve DYP'nin güçlü olduğu yerlerde daha çok çalışmalı, oralara daha çok yatırım götürmeliyiz. Bu konuda belediyelerimize büyük görev düşüyor."
Üniversitede reis önerisi!
Toplantıda, Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu'ndan ilginç bir öneri geldi. Aydınlıoğlu, AKP'nin de MHP gibi üniversitelerde 'reislik sistemi'ne geçmesini istedi.