Kömür ocağında göcük: 8 ölü

Kömür ocağında göcük: 8 ölü
Kömür ocağında göcük: 8 ölü
Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında metan gazı patlaması sonucu 8 işçi hayatını kaybetti.

ZONGULDAK - Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü kömür ocağında ’Ani metan gazı püskürmesi’ (degaj) sonucu oluşan göçükte 8 maden işçisi yaşamını yitirdi. Kurtarma çalışmaları sırasında bir madenci de ocaktan ağır yaralı çıkarıldı.

Kaza, saat 12.00 sıralarında taşeron firmaya bağlı işçilerin, ocakta 630 metre kotunda hazırlık çalışması yaptığı bölümde meydana geldi. İşçilerin galeri açma ve hazırlık çalışmalarını yürüttüğü bölgede ani metan gazı püskürmesi sonucu göçük meydana geldi. Gaz İzleme İstasyonu, kazanın meydana geldiği bölgede ani gaz yükselmesi belirlenmesi üzerine TTK Tahlisiye (Kurtarma) ekipleri ocağa sevk edildi. Çok sayıda ambulans da maden ocağına yönlendirildi.

Kurtarma ekipleri ocakta yaklaşık 2 saat süren çalışma sonucu göçük altındakilerden 1 işçiyi ağır yaralı kurtardı, 8 maden işçisinin cesedine ulaştı. Olayı öğrenip ocak başına akın eden madencilerin aileleri, gözyaşları içinde kurtarma ekiplerinden gelecek haberi bekledi.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş da olayın TTK’da yeraltı hazırlık işlerini yürüten taşeron firmanın işçilerinin çalıştığı yerde meydana geldiğini söyledi. Alabaş, "Gaz İzleme Odası’ndaki arkadaşlar o bölgede ani gaz yükselmesi olduğunu tespit etmiş. Hemen kurtarma ekipleri gönderildi" dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL : AİLELERİMİZİN ACISINI YÜREKTEN PAYLAŞIYORUZ 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , Zonguldak'ta 8 işçinin maden ocağında hayatını kaybetmesi nedeniyle milletçe büyük bir üzüntü duyulduğunu belirterek, ailelerin acısını yürekten paylaştığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Gül, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında metan gazının açığa çıkması nedeniyle 8 işçinin hayatını kaybettiğini teessürle öğrendiğini ifade etti.

Gül, şunları kaydetti: “Milletçe büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Bu tür elim hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, ailelerimizin acısının yürekten paylaşıyorum.

Hayatını kaybeden işçilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.” (AA)


  http://www.radikal.com.tr/111575211157526

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Boş laflar, zırvalar - ayynen

  Bir daha yaşanmamasını temenni etmeyin, bir daha yaşanmamasını sağlayın.

  Her birkac ayda bir madencilerin olum haberlerini aliyoruz - rugzo

  Sayin Erdohan(hatali yazim degildir) ve hukumet-i maden iscilerinin daha iyi ve guvenli kosullarda calismasi icin gereken vasfi ustune almiyor. Umarim sandikta bunun bedelini oder.

  birgün - mülksüz

  birgün o kömür kokan hayatlar ellerinde kazmaları ve baretleriyle bu ülkenin kaderini değiştirmeye geldiklerinde sizler kaçacak bir maden bile bulamayacaksınız..

  "güzel öldüler"! - ESARET19

  "ölüm madencinin kaderi"Recep Tayyip Erdoğan.. gün olur yerin yedi kat dibindekiler o "kaderi" siz ve sermayedarlarınızın saltanatının başına yıkar..

  esad la uğraşacağına - gazetey

  sayın başbakan esad ile filistin ile uğraşacağına sorumlu olduğu ülkenin işçi sorunları işe ilgilensin. insanlar fareler gibi ölüyor.

  xxx - Buenasivassc

  geçen gün bir tv kanalında rekor kıran ihracatta madencilerin şu kadar payı var diye haber geçiyordu. keşke o payın içerisinde kaç işçinin (insan yerine konulmadıklarını artık biliyoruz) zayi olduğunu (insan olmadıklarına göre ölemezler de değil mi?) haberde belirtmemişlerdi. devriyeleri kolay olsun.