Kömürleşen hayatlar

Helalleşip iniyorlar
Kütahya'nın ilçesi Gediz'de 18 madencinin öldüğü 4 bin nüfuslu Gökler beldesinde 700 maden işçisi var. Aylardır maaş almamalarına ve önlemlerin yetersiz olduğu ocaklardaki 'kötü kokulara' rağmen, işlerini kaybetmemek için her sabah eş dostla, aileleriyle helalleşerek ocaklara iniyorlar.
'Beşikten mezara maden'
Vagon çarpması, göçük gibi 'olağan' tehlikeler yüzünden çalışanlar eve döndüklerinde 'Geçmiş olsun' diye karşılanıyor. Çocuğunu doktora götürdüğü için hayatta kalan Hasan Batı: Burada doğanların gideceği yer maden, oradan mezar.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

KÜTAHYA - Her gün evlerinden eşleri ve çocuklarıyla helalleşerek çıkıyorlardı. Onlar aylardır alamadıkları maaş için madene inerken, evdekiler her an gelebilecek kötü haberin korkusu içinde beklerdi. 21 Nisan Perşembe sabahı Kütahya'nın Gediz ilçesi Gökler beldesi sakinleri Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin (KİAŞ) 7 numaralı madeninde çalışan 18 kişiyi son kez işlerine giderken gördü. Gökyüzünün mavisinden kömürün karanlığına girdiler. Kiminin baba olmasına iki ay vardı, kimi iki gün önce yeni eve taşınmıştı, bir diğeri nişanlıydı, birinin emekliliğe hak kazandığı gündü. Madencilerin çocukları, dün 23 Nisan'a ekmeğini toprağın 350 metre derininden çıkaran babaları olmadan girdi.
Yeni iş bulmuştu
21 Nisan sabahı 28 yaşındaki Rüştü Söyler, gün aydınlanırken uyandı. Her zaman olduğu gibi eşi kahvaltısını hazırlamıştı. Sabah mahmurluğuyla atıştırdı. Ahmet uyandı. Henüz 3.5 yaşındaydı. Oğlunu öptü. Karısı öğle yemeği olan yarım ekmek, domates ve peyniri bir torbanın içinde uzattı. Bir daha dönmeyecekmiş gibi helalleştiler. Karısı, "Uğurlar olsun" dedi. Bu madenci beldesinde bir gelenekti. Madenciler sabah böyle uğurlanır, işten döndüğünde, her gün "Geçmiş olsun" denilerek karşılanırdı. Grizu patlaması olmasa, vagon çarpması, taş düşmesi, toprak göçmesi ihtimali vardı. Her yıl en az bir kişinin başına kaza gelirdi.
Rüştü Söyler sıvaları dökülmüş evinden çıkarken karısı, çocuğuna sarılarak sağlıcakla dönmesi için dua ediyordu. Her gün evine döndüğünde kömür karasına boyanmış yüzünde sadece yorgun gözlerinin beyazı parlardı.
Henüz çocukluğundan işi belliydi. Burada herkes madenci olurdu. Fabrika yoktu. Topraklar, tarıma da, hayvancılığa da elverişli değildi. Yaklaşık 4 bin nüfuslu beldede, 700 kişi madenlerde çalışıyordu. İlçedeki herkes gibi onun da baba mesleğiydi. Diğer iki erkek kardeşi de beldedeki diğer madenlerde çalışıyordu. Bir yıl önce sendikalı olduğu için Gediz Madencilik'teki işine son verilmişti. "Ya sendika ya iş" denilerek 80 işçiyle birlikte kovulmuştu. Beldede 700 işçiden sadece 260'ı sendikalıydı.
Rüştü Söyler bir süre Salihli ve Balıkesir'deki madenlerde çalıştıktan sonra 1.5 ay önce yarısına devletin ortak olduğu Kömür İşletmeleri A.Ş.'de iş buldu. Üstelik birlikte işten atıldığı iki arkadaşı Mehmet Özdemir ve Ahmet Asal ile aynı vardiyada çalışacaklardı. Usta olarak çalışıyordu. Önceleri sevinmişti. Koşulları kötüydü ama yine de çevredeki madenler içinde en güvenlisiydi. Ama son on gündür sürekli madende kokular aldığını, grizu patlaması olmasından korktuğunu anlatıyordu. Güvenlik önlemlerinin yetersizliğinde şikayet ediyordu. Ama 420 YTL maaş için toprağın altına girmek zorundaydı. Saat 07.30'de oğluna el sallayıp servise bindi.
Maaş yerine kurbanlık koyun
Serviste 34 yaşındaki Musa Kartal oturuyordu. Evinde ise annesi, eşi, 12 yaşındaki oğlu Cemal ve 5 yaşındaki kızı Behiye kazasız, belasız dönmesi için dua ediyordu. 1988 yılındaki grizu patlamasında altı işçinin ölümünü herkes korkuyla hatırlıyordu.
Babası ve ağabeyi Üzeyir Kartal madenden emekli olmuştu. O da 18 yaşından beri madenlerde çalışmıştı. Çalışmaya ilk başladığında, madende vagon çarpması sonucu bacağı kırıldı. Sadece iki sene bir fabrikada bekçilik işi bulup sevmediği madenden kurtulmuştu. Ama sigortası yapılmayınca, beş yıl önce tekrar KİAŞ'ta çalışmaya başladı. Günde sekiz saat, gökyüzünü görmeden, madenin içinde 400 YTL karşılığında çalışıyordu. Kazmacıydı. Madenin duvarlarından kazmasıyla vurarak kömürleri döküyordu. Diğer arkadaşları gibi beş aydır, tam maaş alamıyordu. Hatta bazen maaş yerine işçilere kurbanlık koyun veriliyordu. Oğlunun okul masraflarını karşılamakta zorlanıyordu. O da madenden kötü kokular geldiğini, ölçümlerinin yapılmadığını, her an kaza olabileceğini anlatıyordu.
Servis Sazköy, Gümüşlü, Altındaş'tan çalışanları topladı. Beldeye 3 kilometre uzaklıktaki KİAŞ'ın 7 numaralı madenine geldiler.
İş kıyafetlerini giydiler, madenci kasklarını taktılar. Toprağın altına girmeye hazırlanan işçilerden biri 27 yaşındaki Mehmet Çelen'di. Askerlik dışında sürekli Gökler'deki madenlerde çalışmıştı. Çıkarılan kömürleri vagonlara yüklemek onun işiydi. Madenci deyimiyle 'pasaçı'ydı. Kürek ile kömür atmaktan elleri nasır içindeydi. Senelik izni bir gün önce bitmişti. Toplam 20 günlük izninde bir akrabasının eski evinin sıva ve boyalarını yapmış, bir gün önce de üç yıllık eşiyle birlikte yeni yuvasına taşınmıştı. Maaşını eksik aldığı için borçları vardı. Çocuk planları biraz daha bekleyecekti. Ondan sonraki vardiyada vinççi olarak kardeşi İsmail çalışacaktı.
Çavuş İbrahim endişeliydi...
İş kıyafetlerini giydikten sonra 20 kişi karanlık deliğe doğru yürüdü. Hepsinin elinde ailelerinin hazırladığı kumanya torbaları vardı. Girişteki fenerleri aldılar. Karanlık bayırı 350 metreye doğru inmeye başladılar. En önde ekibin şefi olan Çavuş İbrahim Atmaca vardı. En deneyimlileri oydu, 20 yıldır madenlerde çalışıyordu. Madende 4 bin günü tamamlamış, emekliliğine bir gün önce hak kazanmıştı. Ama çalışmaya devam edecekti. Çünkü henüz iki ay önce üçüncü oğlu Alper dünyaya gelmişti. İki oğlu ise lisede okuyordu. Onların okuyup kurtulmasını istiyordu. Aslında o gün izinliydi. Alper'i doktora götürecekti. Ama sonra erteleyip işe gelmişti. İşleri organize etmek onun göreviydi. Kazmacılar, pasaçılar ve vagoncuları ayırdı. Endişeliydi, halen havalandırma sistemi tamamlanmamıştı. Patronlar, bir işçinin havalandırmayı tamamlanması için çalışmasına izin vermiyor, daha fazla kömür istiyorlardı. Oysa bir işçi bunu bir-iki günlük mesaisiyle yapardı.
Madende sessiz bir 'komando'
Karanlık tünelin bittiği, yamuk kütüklerin kolon olduğu, duvarları kömür karası, basık tavanlı bölüme kadar indiler. Kazmacılar duvara vurup, kömürleri döküyor, pasaçılar vagonlara dolduruyor, vagoncular, kömür dolu demir kutuyu kancalara katar itiyor, zile basıp vinççiye çekmesi için işaret veriyorlardı.
Pasaçılardan biri eski uzman çavuş İbrahim Kılıç'tı. Herkes ona 'komando' derdi. Sabıkalıların çalıştırılması kotası nedeniyle bu işe alınmıştı. Ama ne suç işlediğini kimse bilmezdi. İçine kapalıydı, pek konuşmazdı. İş arkadaşları bir oğlunun olduğunu bilirlerdi.
23 yaşındaki Fatih Gümüş en gençleriydi. Askerden yeni gelmişti. Aylarca işsiz kaldıktan sonra ölümü olacak işe girmek için bir torpil bulmuştu. İki aydır çalışıyordu, nişanlısıyla bir an önce evlenmek telaşındaydı.
3 ve 7 yaşında iki oğlu olan Ahmet Ertürk maden içindeki vincin başında vagonları çekiyordu. 26 yaşındaki Ethem Eroğlu'nun iki ay sonra çocuğu olacaktı. Türker Öztürk, maden mühendisiydi, Kırşehir'den gelmişti. Sendikalı oldukları için bir yıl önce işten atılan 34 yaşındaki Ahmet Asal ile 33 yaşındaki Mehmet Özdemir, iki çocuk babası 29 yaşındaki Kadir Erdoğan, emekliliğine 2 ay kalan İsmail Öner, Lokman Ökten, Mustafa Akdemir, Ramazan Atak, İbrahim Kılıç, Yüksel Dağcı, Nazım Özdoğan. Hepsinin madende birleşen farklı hikâyeleri vardı.
Yemek almaya gidenler kurtuldu
Saat öğle yemeği vaktini gösterdiğinde her zamanki gibi yemek sofralarını kömürlerin üzerinde kurdular. Tehlikenin hızla yaklaştığından habersizdiler. Birden bire bir alev topu oluştu, kütük kolonları yıkıp geçti. Maden üzerlerine çöktü. İşçilerden Süleyman Koç, Emrullah Ölmez, az önce yemek almak için yukarı çıkmaları sayesinde kurtuldu. Hasana Batı isimli vardiya arkadaşları ise o gün çocuğunu doktora götürebilmek için izin alması sayesinde kurtulmuştu. Batı, "Hepsinin hayalleri vardı. Ama artık hiçbiri yok. Ama çalışmaya devam etmek zorundayız. Bu kasabada doğan ve kalan her gencin gideceği yer madendir. Oradan da mezardır" diyordu.


    http://www.radikal.com.tr/8476328476320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.