Komutan Baydemir'in plakasını itti

Komutan Baydemir'in plakasını itti
Komutan Baydemir'in plakasını itti

Baydemir töreni boykot etti, Arslan (ortada), ayağıyla ?Belediye Başkanı? yazılı plakayı itti. FOTOĞRAF: MUHARREM KONTAZ / DHA

DİYARBAKIR - DTP, Meclis’te oturma eylemi yaparken, bu partinin belediye başkanları da dünkü 23 Nisan törenlerinde yoktu. Diyarbakır’da, 2. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan, DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in törene katılmamasına tepki olarak protokolde ‘Belediye Başkanı’ yazılı plakayı itti, “Bunlar çocukların bayramına bile gelmiyorlar” dedi. 
Diyarbakır’daki tören Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu ve 2. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan da katıldı.  Tören alanında yerini alan vali ve komutanlar DTP’li Baydemir’in gelmesini bekledi. 10 dakika süren bekleyişin ardından 2. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan, yerinden ayrılarak Baydemir için ayrılan ve ‘Belediye Başkanı’ yazılı plakanın bulunduğu tarafa geçerek plakayı ayağıyla sert bir şekilde itti. Korgeneral Arslan, daha sonra Vali Hüseyin Avni Mutlu’ya dönerek, “Bunlar çocukların bayramına bile gelmiyorlar” dedi. Korgeneral Arslan’ın ayaklarıyla ittiği plakayı emir subayı alıp tören alanının dışına çıkardı.
Çelenk konulmasının ardından 7’nci Kolordu Komutanlığı’na bağlı askerler kutlamalarının yapılacağı 500 metre mesafedeki Atatürk Stadyumu’na kadar, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Büyük Türk milletinin emrindeyiz’, ‘Ne mutlu Türküm diyene’, ‘Türk, övün, çalış, güven’ ve ‘Her şey vatan için’  sloganları atarak yürüdü. 
Baydemir, plakanın itilmesiyle ilgili olayı aktaran gazetecilere, “Törenlere katılmamamız çok anlamlı ve çok cidi bir mesaj. Bu ülkeyi yönetenlerin egemenlik kayıtsız şartsız milletin ise milletin iradesine saygı duyması gerekiyor. Asker, polis, sivil, gerilla yaşamını yitirmesin demek suçsa, işlemeye devam edeceğiz” dedi. 

Diğer illerde de boykot

Batman, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli ve Şırnak’taki törenlere de  DTP’li belediye başkanları katılmadı. Şırnak’ın Cizre ilçesinde ise DTP’li Belediye Başkanı tören alanında yerini aldı. (dha)