Komutan: Çawanî başî

Komutan: Çawanî başî
Komutan: Çawanî başî

Katırcı, görüşme sırasında ordu için sürekli dua ettiğini söyledi ve Devlete yan bakana Allah cennet yüzü göstermesin dedi.

Asker dün Hakkâri'de Kürtçe açılımı yaptı. Alay komutanı Yüksekova'da ziyaret ettiği kanaat önderi Katırcı'yı "Çawanî başî" diye selamladı.

HAKKARİ- Bir zamanlar Güneydoğu'da zorla köy boşaltan askerden el öpen askere... Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 3. Piyade Tümeni 7. Hudut Alayı Komutanı Cemalettin Doğan ve beraberindeki heyet, Dağlıca Köyü’nde ikamet eden kanaat önderi 81 yaşındaki Latifan Katırcı‘yı ziyaret etti. Komutanlar Katırcı’yı ziyaret etmeden önce köy çocuklarıyla muhabbet etti ve çikolata ikram etti. Komutan Doğan içeri girerken ayakkabılarını çıkardı ve kendisini içeri davet eden Katırcı’ya Kürtçe “Çawani başi” yani “Nasılsın, iyi misin?” diyerek selam verdi.

Sana kurban olayım
Bunun üzerine Katırcı, komutana sarılarak “Ben sana kurban olayım” dedi. Komutan da aynı karşılığı verdi. Karşılıklı hal hatır sorduktan sonra Katırcı, komutana şunları söyledi: “ Akşam ve sabah namazlarında ordu için, millet için dua ediyorum. Bakıyorum ordu ne ordusu, Müslüman. Biz Mecusi değiliz, biz Hıristiyan değiliz. Yaşım 81’e girdi, bu bayrağın altında yaşıyorum. Babam, atalarımız, bu bayrağın altında yaşıyordu. Eskiden Dağlıca’nın adı Oremar’dı, 350 hane vardı. Kimi ABD ’ye, kimi Fransa’ya, kimi Almanya’ya, kimi Yunanistan’a, kimi Irak’a gitti. Şimdi 41 hane kalmışız. Devlete yardım edenler burda kalmış. Sonra, biz PKK diyoruz, onlar başka diyor; gün yok ki bizi sıkıştırmasınlar, bizi devamlı sıkıştırıyorlar, devamlı bize Oremar´ı bırakın diyorlar. Bu devlete yan bakana, benim canım dahi olsa, Allah cennet yüzü göstermesin.”
Geçmişte, gerek asker içinde gerekse sivil içinde yanlış yapanlar olduğunu, ancak bunu bütün topluma mal etmemek gerektiğini ifade eden Katırcı, zamanla bazı şeylerin olumlu yönde değiştiğini dile getirdi. Katırcı, sık sık yaşanan elektrik kesintisinden de dert yandı. (Cihan)


  http://www.radikal.com.tr/1120266112026621

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İki kelimelik bir konuşma haber oluyorsa durup düşünmek lazım - akçakaya

  İki kelimelik Kürtçe konuşma tüm TV kanallarına haber oluyorsa, bu Kürt halkının dilinin,kültürünün ve değerlerinin ne kadar büyük bir baskı altından çıkıp geldiğinin bir göstergesidir.Yıllarca sadece aile içinde konuşulan ve hiç bir iletişim araçlarına yansıtılmayan yansıtanların büyük cezalarla cezalandırldığı bir dönemden bugün bizi kan ravan içinde bu güne getirenler utansın.

  yapmacık. - emirserhat

  Bu sahneyi eleştiren yorumcular elbette haklı. Nedir yani , asker beyefendi bir Kürt'ü adam yerine koymuş diye sevinecekler miydi ? Kürtçe konuştu diye havaya mı uçacaklardı? Genelkurmayın kart-kurtunu , geçmiş inkarları , katliamları , zulümleri vb unutup bi "büyüğümüz paşamız" konuşmayı lutfetti diye Türkleşmelerini mi bekliyorsunuz? Önce bir düşünün böyle sıradan birşeyin bu kadar önemli bir haber olmasının ayıbı kime aittir? Sizler Kürtleri halen bağıra çağıra konuşup , şivelerini taklit edeceğiniz , iki gülümsemeyle , iki lafla tava getireceğiniz zeka yoksunu , onur yoksunu insanlar mı sanıyorsunuz? "Çavani başi" , için geç kalındı , herhalde bunlar cümbür cemaat , paşası , askeri , vatandaşı , başbakanı , bu saftiriklere iki merhaba deriz , iki sarılırız , bunlarda kanar sanıyorlar. Sağolun yahu.. Lutfettiniz... Ama bunlarla gelmeyin Kürtlere. Karşınızda sizden hiçbir eksiği olmayan normal insanlar var. Bakın bu kadar basit! Anlarsanız tabi..

  Vah Vah.. - Arjinn

  Roboskilileri kendine kurban edenlerin senide kendilerine kurban edeceklerine hiç şüphe yok,gerçi zaten kurban olmaya hazırsın emmmi.Tam bir ertürk yöndem haberi,devletin şeker dağıtan yüzü.Kürdü bukadarda aşağılamak yaşananlardan hiç ders almamaktır aslında.Vur,öldür,köy boşalt,işkence yap sonra bir Kürtçe kelam et Kürt sana Kurban olsun.Muhtemelen o bölgede bunları söyleyen tek kişi ve köydür,artık o Kürdü zor bulursunuz.

  Hayırdır Neden Rahatsız Olunuyor - evetisyan06

  Askerin Kürtçe konuşmasından mı? Yoksa dedenin askere muhabbet göstermesinden mi? Devlet halka zulmetmese, güleryüzlü olsa, halk de devletten korkmasa, muhabbet ve barış ortamı olsa hep söylediğiniz, istiyoruz dediğiniz bu değil miydi? Şimdi bu rahatsızlık söylenmeler ne? Askerin tavrı doğrudur, dedenin tavrı da doğrudur devlet bunu 80 yıldır adam gibi yapmadığı için acılar yaşanmıştır. Ama hem barış istiyorum deyip hem bu tablodan rahatsız olmak barış, kardeşlik laflarının samimiyetsizce söylendiğini gösterir! Bir arkadaş da ( elifarzella ) biz yüzlerce yıldır zorla Türkçe konuştuk demiş.. Yahu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın; Kürtçe bu ülkede 80 ihtilalinden sonra yasaklanmış ve 20 yıl sürmüş bir yasaktır. Dedeye hakaret eden yorumcuları sayesinde bu özgürlük, kardeşlik vs naraların atanların gerçekte ne kadar faşist olduklarını görebiliyoruz. kendileri gibi düşünmeyen haindir, satılmıştır fırsat ele geçerse öldürürülebilir! Ne farklı bir fikre saygı var ne de 80 yaşındaki dedeye saygı.. Yazık gerçekten, ben utandım bir insan olarak bu samimiyetsizlik ve saygısızlıktan.

  ortak noktamız insanlığımız - paradigmasal

  şimdi halkı din ile kaynaştırmaya kalkarsan sonra mezheplerden patlarsın, veya farklı inanışlardan. halkın bir kesimini kapsayan ortak noktalar mutlaka patlar, ya da patlatılır. hepimiz türk değiliz, hepimiz sunni değiliz, hepimiz müslüman değiliz; ama hepimiz insanız. gerisi boş.

  êee... - ali_firatt

  êe ne yani şimdi tamam mı, Kürt sorunu çözüldü mü? hiç sanmıyorum...Bölgede ki Korucuların hepsi Kürtçe konuşuyor,bir şey değişiyor mu hayır ! Bence artık bu bayat ve samimiyetten uzak salvolardan vazgeçmeliyiz,lakin sempatik olması bir yana mide bulandırıyor...

  Merhamet.. - LoremIpsum

  Bana cocuklugumu hatirlatti. Mahallede kabadayi biri vardi. Istedigi olmayinca etrafindakilere satasir döverdi. Tabi bende nasibimi aldim :) Bu elemanin az cok bir yakinlik/samimiyet göstermesi ve bana satasmamasi durumunda icime huzur dogardi, dünyanin en huzurlu insani oluverirdim o an :). Bu yüzden dedenin psikolojisini iyi okumak lazim, fazla üzerine gitmemek gerek...