Komutan özendiren fuar

7. Uluslararası Savunma Fuarı (IDEF 2005) rekor katılımla gerçekleşiyor. 52 ülkeden 298'i yabancı toplam 431 firmanın katıldığı IDEF 2005, Avrasya bölgesinin en büyük dünyanın ise ilk 10 fuarı arasındaki yerini aldı.

ANKARA - 7. Uluslararası Savunma Fuarı (IDEF 2005) rekor katılımla gerçekleşiyor. 52 ülkeden 298'i yabancı toplam 431 firmanın katıldığı IDEF 2005, Avrasya bölgesinin en büyük dünyanın ise ilk 10 fuarı arasındaki yerini aldı.
IDEF 2005, dün 75. Yıl Ankara Hipodrom tesislerinde açıldı. Törene Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvet komutanlarının yanı sıra Yargıtay Başkanı Osman Ar slan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Ankara'da büyükelçiliği bulunan ülkelerden üst düzey askeri ve sivil temsilciler katıldı. Üç genelkurmay başkanı ile dokuz savunma bakanının da davet edildiği açılışta, Mehteran Bölüğü ve kılıç-kalkan ekibi bir gösteri yaptı.
Bakan Gönül, açılış konuşmasında, "Bu zor coğrafyada barış ve istikrarı korumak için silahlı kuvvetlerimizi kudretli tutmak zorundayız" dedi.
Gönül, bugün Türk savunma sanayiinin zırhlı araçlardan savunma elektroniğine, askeri gemilerden komuta kontrol sistemlerine kadar geniş bir yelpazedeki savunma kabiliyetleri ile önde gelen sanayilerden biri olduğunu ve bu yıl yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat yapacağını söyledi.
Askerlere yeni eğitim elbisesi
Konuşmaların ardından komutanlar tankları gezdi ve ürünler hakkında bilgi aldılar. Orgeneral Özkök, 1 No'lu Dikimevi tarafından üretilen ve halen test aşaması süren yeni geliştirilen eğitim elbisesini çok beğendi. Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a "Emekli olmadan bana bundan verirsin, bir resim çektireyim" dedi. Yüzde 85'i pamuk yüzde 15'i polyester olan eğitim elbisesinin Tübİtak tarafından Türkiye'nin doğal şartlarına uygun bir şekilde tasarlandığı öğrenildi. Aselsan standını gezerken "Bizde sadece telsiz vardı. Şimdi nereden nereye..." diyen Özkök, TSK'nın tamamen yerli imkânlarla geliştirdiği Fırtına Obüsü'nün önünde de hatıra fotoğrafı çektirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7585607585600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.