@ismailsaymaz

Komutanı ağlatan ifade

Komutanı ağlatan ifade
Komutanı ağlatan ifade
Diyarbakır ve Bingöl'deki kayıp olaylarıyla ilgili bir numaralı şüpheli olan emekli general Ertürk, ifade verirken ağladı. Ertürk iddiaları kabul etmedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır ’ın Kulp ilçesinde 1993’te gözaltında kaybedilen 11 köylüyle ilgili soruşturmada şüpheli olarak ifade veren Emekli Tümgeneral Yavuz Ertrük, ağlayarak verdiği ifadede, kimse hakkında ölüm emri vermediğini öne sürdü.
Kayıp 11 köylüyle ilgili dava zamanaşıma girmek üzereyken savcı başka kayıp dosyalarını da birleştirmiş ve bir numaralı şüpheli olarak 1993 - 95 yılları arasında Bolu Komando Tugay Komutanı olarak görev yapan Ertürk hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. Ertürk, 11 köylünün yanı sıra, 1994’te aynı ilçede bir grup köylünün öldürülmesi, 1994’te Bingöl’ün Genç ve Diyarbakır’ın Hani ilçesinde yaşanan kayıplar nedeniyle 7 Ekim’de İstanbul ’da ifade verdi.

O köye gitmedik

Ertürk, 11 köylünün kaybedildiği Şen Yayla Bölgesi ve Alaca Köyü’ne kendisinin ve birliklerinin gitmediğini öne sürerken, 100 erkeği köy meydanına toplayıp içinden 11 kişiyi alıp helikopterle köyden ayrıldığı iddiasını da kabul etmedi. Ertürk şöyle dedi: “’O tarihte tugayın komutasındaki helikopter 6 personel alırdı. Ben, yanımda emir subayım vardır. Aynı zamanda dört korumayla gezerdim. Onların olmadığını varsayarsak dört sefer yapmış olmam gerekirdi. O köyde beni kimse görmüş olamaz. Hiç kimseyi gözaltına almadık. Yakaladığımız kişileri de derhal jandarma birliğine teslim ederdik. Terör mensuplarını da bu buraya teslim ediyorduk.’’

Başka birlikler görev yaptı

Diğer kayıp olaylarıyla da ilgilerinin olmadığını savunan Ertürk, kolluk kuvveti olmadıklarını, kimseyi sorgulamadığını, savcılığa değil jandarma komutanlığına karşı sorumlu olduklarını anlattı. Ertürk, “O kadar çok çatışma oldu ki o kişilerin üzerinden kimlik çıkmadı. O kişiler çatışmada ölmüş olsa bile, ne ben ne de emrimdekiler bilebilir. (...) Hiçbir sivil şahıs da birilerini aramak için bana gelmedi. Sivil vatandaşların öldürülmesi yönünde emir vermedim. Silahlı teröristlerin öldürülmesi emri de vermedim. Yakalanması ve ikna edilmesi talimatı verdim. Ateş edilmemesi emrini verdim. Başka birlikler de orada görev yapıyordu.’’
Bu arada Ertürk’ün, sorgu sırasında gözleri doldu ve sorguya ara verilmesi istendi. Sorgu tutanağına, “Ağlamaklı olduğu gözlendi” şeklinde geçti. Ertürk serbest bırakıldı.


  http://www.radikal.com.tr/115510111551018

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - LoremIpsum

  Timsahin gözyaslari, baska aciklamasi olamaz!

  katillerin cirit atigi cografya, - seyhan62

  rombo ya ozentiler,kafalarina taktiklari seritler,kafalarina geçirdiklari siyah kaki maskelerle,kendilerini daha urkutucu hale getirmeye çalisir,dukanlarin kepenklerine 3 hilal,çizme onlara ayri bir zevk veriyordu siyah boyayla,onceden hazirlanan "turuncu"listeleri elerine alarak,kimliginden kisiliginden,dilinden kùltùrùnden,kisacasi insanligindan taviz vermeyen,insanlik için onur abideleri olan,kendileri içinde kotù ornek diye nitelendirdikleri,insanlarin evlerine yonelir,gecenin herhangibi bir saatinde,evlerin içi tarumar edilir,evdekilere salyali agizlari ile,kùfùrler savurur,listede isimleri olanlari yanlarina alir giderlerdi,insanligin ayaklar altina alindigi,taburlarin zemin katlari,alaylarin siyasi subelerin avlulari,iskence odalari,iskenceler iskenceler ,gunler geceler haftalar,ca insanlik ayaklar altinda inlerdi!ondan sonra, gormedik biz almadik,PKK ye gitmistir,bir diyeri çatismada oldùrùldù aha ?silahida ustunde,bir diyeri kaçarken vuruldu,ve gunumuzde ortaya çikmakta olan kemikler,halen bu katiller aramizda,helen devlet kendisi ile yuzlesmemekte direniyor,bir ozurden kaçiniyor,halen hersey kirli !

  intikam vicdan - sabahattinali

  paris düşerken, fırtına, dipten gelen dalga ilya ehrenburgun 2. dünya savaşını ve nazileri direnişleri katlamları anlatan etkileyici romanları. romanın bir sayfasında berline giren kızılordu askerlerinden birinin vitrindeki mankeni durmadan süngülediği görülür. askerin tüm ailesi nazi işgali sırasında katledilmiştir. berline girdiklerinde intikam ateşiyle yanıp tutuşan asker ilk eve girer amacı o evdekileri öldürmektir. Evdeki kadınları korkudan gözleri açılmış çocukları öldüremez vicdanı elveremz öfkesini cansız bir mankenden çıkarır. anlamsız ama oldukça insani bir tavır .Ne yazıkki bu insani tavrı asaleti ne bizim topraklarda ne suriye bataklığında ne libya çöllerinde görmek olası...

  Ellerine Bakin - celal103

  Yavuz Ertrük konusurken elleriyle ne yapiyordu.Hala ellerini kurd halkinin yakasinami yapistirmisti. Erkek olun da gecmiste soylediklerinizin ve yaptiklarinizin birazcik arkasinda olun. Bu haliniz VICDANINIZ mi sizliyor. Ozur dilemek buyukluktur, yapin bunu.

  VİCDAN AĞLATAN KATLİAM - pispor

  ağlar tabi bu Bolu dağ komando tugayı kürt halkına yaptıklarını bu dünyada kimse yapmamıştır kürt kızlarına tecavüz evlerini köylerini yakıp yıkmak erzaklarını çöpe dökmek daha neler eğer vicdanları varsa ağlayacaklarına suçlarını yaptığı pislikleri açıkça mertçe yiğitçe söylerler işte o zaman belki vicdanları boşalır da ağlamaktan kurtulurlar

  dr who - sleepr

  Bu ülkenin kurulu hükümeti var. Savunma bakanlığına bağlı ordusu var,binlerce iddia mahkeme hala devam ediyor.Şu kozmik odaları,yazışmaları bir açın bakalım içinden neler çıkacak. Samanlıkta iğne aramakla, bir komutanı mahkemeye ifadeye göndermekle bu işler çözülmez. Devlet-yargı hala ordunun arka bahçesine bile girebilmiş değil.

  İNKAR İNKAR NEREYE KADAR? - m.rozbilen

  Bu güne kadar işlenen cinayetleri hangi görevli ya da fail kabul etti de Ertürk efendi kabul edecek? Kahramanlık ve mertliği kimseye bırakmayanlar yaptıklarını da mertçe anlatmaları gerekir.Cinayet şebekeleri gibi hareket edenler vicdanen rahat olabilirler ama bir gün insanlık mahkemesinde mutlaka mahkum olurlar.İnkar,inkar, red,hatırlamıyorum gibi savlar mahkemeleri yanılmak amaçlıdır. O zaman bu cinayetleri kim işledi? Uzaylılar mı?