Komutanın ikna edip mağaradan çıkardığı PKK'lılara müebbet

Komutanın ikna edip mağaradan çıkardığı PKK'lılara müebbet
Komutanın ikna edip mağaradan çıkardığı PKK'lılara müebbet
Şırnak'ın Cudi dağında iki yıl önce düzenlenen bir operasyon sırasında, bulundukları mağarada operasyonu yöneten komutanın 7 saat süren çabası sonucu teslim olan 1'i İran uyruklu 2 PKK'lı, Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına mahkum oldu.

DİYARBAKIR - Cudi Dağı Tuşimiya Deresi mevkisinde, güvenlik güçleri tarafından 18-23 Aralık 2011 tarihleri arasında yapılan operasyonda, bulundukları 7 katlı mağarada bazı arkadaşları çatışmada öldürülen ve operasyonu yöneten komutanın 7 saat süren ikna çabaları sonucu teslim olan N.D. ve P.R adlı PKK 'lılar, yargılandıkları Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına çarptırıldılar. 

MİMARLIK OKURKEN ÖRGÜTE KATILMIŞ

Yaklaşık bir ay önce görülen duruşmada söz alan N.D. İstanbul 'da mimarlık fakültesinde okurken, arkadaş çevresinin yönlendirilmesiyle örgüte katıldığını belirterek şöyle dedi:
"Birkaç kez PKK'dan kaçma girişimlerim oldu. Korkudan kaçamadım. Askerin son operasyonu benim için fırsat oldu ve teslim oldum. Örgütün arşiv işleriyle ilgilendiğim için aktif görevlerde bulunmadım. Hiçbir eyleme katılmadım. Bilgisayar ortamında belgeleri, arşivleri düzenliyordum. Teslim olduktan sonra bir komutanla yaptığımız konuşma basında yer aldı. Beni aileme, anneme götüreceğini söyledi. Ben pişmanım. Tahliyemi istiyorum." 

'AVRUPA'YA GÖTÜRECEKLERDİ, KENDİMİ ŞIRNAK DAĞLARINDA BULDUM' 

İran uyruklu P.R. ise, örgütün kendisini Avrupa'ya götüreceği yönünde söz verdiğini ancak kendisini bir anda Şırnak dağlarında bulduğunu söyledi. P.R. kendini şöyle savundu:
"Ben teslim olmadan önce çıkan çatışmada 2 örgüt mensubu kaldığımız mağaraya kaçtı. Asker mağaranın etrafını sardı ve 'teslim olun' çağrısında bulundu. İki gün boyunca bizim teslim olmamızı bekledi. Botan bölgesinin komutan yardımcısı teslim olmamıza izin vermiyordu. Mağaraya çok gaz bombası atılınca çatışma çıktı. Diğer örgüt mensupları kaçtı, biz de teslim olduk."
Mahkeme 2 PKK'lı sanığa, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası verdi. 

'BÜTÜN TÜRKİYE KOMUTANI DUYDU' 

Karara itiraz eden sanıkların avukatı AKP Diyarbakır eski Milletvekili Cavit Torun, müvekkillerinin güvenlik güçlerine teslim olduğunu ve hiçbir eyleme katılmadıklarının tesbitinden sonra, etkin pişmanlık yasasından yararlandırılmaları gerekirken ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına çarptırılmalarına tepki gösterdi. Torun sanıkların sadece teslim olmakla yetinmediğini, örgüt hakkında güvenlik güçlerine bilgiler verip yardım yataklık suçunu işleyen 2 kişinin tutuklanmasını da sağladığını belirterek, "Bütün Türkiye televizyonlarda operasyon ile ilgili görüntülerde bunları ikna eden komutanın 'sizleri ailelerinize götüreceğim' sözlerini duydu. Bunu rağmen bu cezanın verilmesi doğru değil. Kararı temyiz edeceğiz" diye konuştu. (Ferit ASLAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1135158113515810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Komutan Sözünü Tutmuş - RadikalGokhan

  Komutan bu teröristleri teslim olmaya ikna etmeseydi şimdi ikisi de ölüydü, aileleri mezarlarını ziyaret edeceklerine cezaevinde evlatlarını ziyaret edebilirler artık.

  o değil de, - qasim

  o değil de, muhabir arkadaşlarının çatışmada öldüğünü söylemesine rağmen, bu canlı tanıklar nedense arkadaşlarının kaçtığını söylemiş!! hadi ordan. sen muhabirlerden iyi mi bilecen. harbi den şefkatli! kollara düşmüşsünüz. basını bile böyle sahtekar. yok avrupaya götürecekmişler tırro vırro olmiş kendini cudi de bulmuş. peh peh. bu arkadaşlara en büyük bedduam: allah size Türkiye gibi adaletli bir ülke nasib eylesin...

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  bu iki genç dediğiniz terörist kişiler acaba kaç ocağa ateş düşürdü

  SUÇ VE CEZA - m.rozbilen

  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının ölüm cezasından ne farkı var?Bana göre daha beter bir ceza.Bunda her gün ölüyorsun.Şimdi PKK'lıların neden teslim olmadıkları anlaşılıyor.Teslim olduklarında müebbet,olmadıklarında ya çatışma ile ölüyor ya da imkan varsa kaçıyor.Ölüm ve ölüm gibi cezadan başka seçenek bırakılmıyor.Mağarada bulunana müebbet,şimdi süreç nedeniyle hepimizin gözü önünde geri çekilenlere ne diyeceğiz? Mağarada yakalanıp müebbet yiyen keşke bende geri çekilenler arasında olsaydım demez mi? Bana göre ceza yağdırma uygulaması devam ederse barış süreci sonuçsuz kalır.Bunca kayıp,ceza ve zulüm uygulamasından sonra, kürtler özgürlük mücadelesinden vaz geçmeyecektir.

  CEZAEVİ ŞARTLARI YİNE DE DAĞDAN DAHA İYİDİR - Germiyen

  Öcalan'ı görmüyor musunuz? Otelde gibi kalıyorlar mağarada kalmaktan iyidir. Ancak suça karışmadığı kesinse bence de ağır ceza olmuş...

  Ağırlaştırılmış müebbet ağır olmuş... - halukaka

  Teslim olan (ve çok ciddi bir suç da işlememiş) bu iki gence verilen ceza bence ağır olmuş (ki ben PKK konusunda gayet katı ve net bir tavra sahip olduğum halde böyle düşünüyorum). Ama şöyle de değerlendirilebilir: apo'nun durumuna bakarsak, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş bir PKK'lının durumu, asgari ücretle iki yakasını bir araya getirmeye çalışan fakir bir Türk'ün durumundan kat be kat iyi. Odasında her türlü imkan var. Hatta cinsel ihtiyacı için bile devlet seferber oluyor (basına yansıyanlar bu yönde). Hatta, çok canları sıkılırsa, ağırlaştırılmış müebbet yataraktan süreç yönetmek bile mümkün. Abartmasınlar onlar da neticede gerçek hapis yatmayacaklar, alt tarafı "adı ağırlaştırılmış müebbet"!!!

  xxx - beardfish

  Ne Vicdansız İnsanlar var. Çok üzüldüm bu Habere. Umarım böyle sonuçlanmaz.