Komutanlar: Bu konuda biz tarafız

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Öcalan davasıyla ilgili kararını değerlendirmesi istenilen askeri yetkililer, "Biz tarafız, binlerce şehit verdik, tarafsız kalamayız" yanıtı verdi.

İSTANBUL/MALATYA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Öcalan davasıyla ilgili kararını değerlendirmesi istenilen askeri yetkililer, "Biz tarafız, binlerce şehit verdik, tarafsız kalamayız" yanıtı verdi. Komutanlar verilen kararı şöyle değerlendirdi:
Genelkurmay İkinci Başkanı Orgenerel İlker Başbuğ: Türk Silahlı Kuvvetleri, 1984 yılından beri terörizmle mücadele içindedir. Bugüne kadar TSK terörizmle mücadele uğruna binlerce şehit verdi. Terörizme karşı bu mücadele aynı kararlılıkla devam ediyor.
Son alınan kararla ilgili olarak benim söyleyeceğim şey şu; binlerce şehit veren bir kurumun bu konuda tarafsız kalmasını kimse bekleyemez. Biz bu konuda tarafız ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu konuda ne düşündüğünü herhalde herkes çok açık şekilde biliyor.
Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon: Bu kararın şimdi açıklanması önemli değil. Bu ceza, 70 milyonluk Türk halkının vicdanında teessüf etmiş bir cezadır. Bağımsız Türk adaleti bunun cezasını vermiştir ve bu ceza hâlâ infaz edilmektedir. Bu kararı, Türk halkının vicdani kararına uygun olarak adil bir yargılama sonunda bağımsız mahkemelerce verilmiş bir karar olarak değerlendiriyorum. Kaldı ki TSK, Genelkurmay Başkanı ve hepimizin dediği gibi, taraftır. Bu konuda ayrıca bir değerlendirme yapmam.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt: Daha önce de söyledim. Bu olayda biz tarafız. Duygularımızı, düşüncelerimizi biliyorsunuz. Biz, terörle mücadele eden bir kurumuz. Dolayısıyla bugün ortaya çıkan bu sonuç, mutlaka devletin yasal organlarında tartışılacaktır. Orada görüşler bildirilecektir, daha sonra da bir sonuca ulaşılacaktır.
Onun için, şu an bu konuda bir şey söylemem mümkün değil. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi' nin verdiği kararın hukuki bir boyutu olduğunu düşünmüyorum, tamamen siyasi bir karar. Hukuki bir soruna siyasi bir karar verdiğinizde zaten bir çarpıklık vardır. Durum budur.
(Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7458897458890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.