'Konca Kuriş'i biz öldürdük' itirafı

Adana ve Niğde'de yakalanan Hizbullah üyelerinin, İslamcı feminist Konca Kuriş'in de aralarında bulunduğu 15 kişinin...

DİYARBAKIR - Adana ve Niğde'de yakalanan Hizbullah üyelerinin, İslamcı feminist Konca Kuriş'in de aralarında bulunduğu 15 kişinin katili oldukları açıklandı. Hizbullahçıların Diyarbakır'da yer göstermesi sonucu çok sayıda silah ve bomba ortaya çıktı.
Adana'da 5 Eylül 2001 tarihinde, Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu'nun yerine getirilen Sülhattin Ürük'ün öldürüldüğü ve üç örgüt mensubunun yakalandığı operasyondan sonra Diyarbakır'a getirilen sanıklar yer gösterdi. Hacı Bayancık, Aydın Dağlı ve Veysi Özel'in Terörle Mücadele Şubesi'nde yapılan sorgulamaları sonucunda, Ergani ilçesinde gösterdikleri evde güvenlik güçleri tarafından kazı yapıldı. Örgütün cephaneliği olarak bilinen yerde Makarof marka üç tabanca, dört şarjör, Sten marka otomatik tabanca, 'İtaly' marka kuru sıkı tabanca ile Rus modeli savunma tipi parça tesirli 10 el bombası, fünye ve kaçırılan kişilerin boğularak öldürülmesinde kullanıldığı belirtilen ipler bulundu.
Diyarbakır DGM'de tutuklanan sanıklar, polisteki ifadelerinde, 1993-2000 yılları arasında aralarında Konca Kuriş, Nesim Malki cinayeti sanığı Mehmet Sümbül ve Zehra Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım'ın da bulunduğu 15 kişiyi kaçırarak öldürdüklerini söyledi.