Kondular kurban istiyor!

Kondular kurban istiyor!
Kondular kurban istiyor!

Sultanbeyli?de yıkım ekibini durdurmak isteyen gecekonducu Tuncay Yarap dört aylık kızı Zehra?yı rehin aldı.

İSTANBUL - Dört aylık öz kızını rehin alıp boğazına bıçak dayayan Tuncay Yarap, yaklaşmaya çalışan ekiplere, “Ben burası için çocuğumu da öldürürüm, hapis de yatarım” diye bağırdı...
29 Mart yerel seçimler öncesi herkesin gözleri önünde sessiz sedasız yükselen kaçak binalar, birer birer yıkılıyor. Sultangazi ve Ümraniye’nin ardından dün yıkım sırası Sultanbeyli’deydi.
100’ü aşkın gecekondunun yıkımı için Sultanbeyli’nin Battalgazi Mahallesi Cengiz Han Caddesi’ne gelen ekipleri mahallelinin sert direnişiyle karşılaştı. Polisler atılan taşlardan yaralanırken bazı gecekondu sahipleri de gö-zaltına alındı. Bir iş makinesinin kopardığı elektrik teli, polis ve vatandaşların üzerine düşünce ponik yaşandı. Gecekondusunun yıkımı sırasında fenalaşanlar bekletilen ambulansta tedavi edildi.
Evini çocuğu için yaptığını söyleyen Tuncay Yarap ise yıkımı engelleyebilmek için dört aylık kızı Zehra’nın boğazına bıçak dayayarak gecekondusundan çıkmayı reddetti. Bir saat süren ikna çalışmalarından sonuç alınamayınca ekipler, iş makineleriyle binaya maddi hasar verip bıraktı. Altı saat sonunda 50 gecekonduyu yıkan belediye ekipleri, daha sonra bölgeden ayrıldı.
Kaçak binalar hakkında yıkım işlemi, yerel belediyenin durumu mülki amire bildirmesiyle başlıyor. Yıkımlarda Büyükşehir Belediyesi de yerel belediye de etkili. Ancak yıkım olmazsa sorumluluk yerel belediyenin. İstanbul’da yerem seçim sonrası üçü de AKP’li üç belediyede yıkım yapıldı: Sultangazi’de üç bina yıkılabildi. Oysa 61 bina için karar çıkmıştı. Ümraniye’de 44 bina ve Sultanbeyli’de 50 bina yıkıldı. (Radikal)