Konferansta son gün

Saatli Maarif Takvimi'nde Ermenilere yer verilmemesi ibret verici. Türkiye'nin aile fotoğrafında Ermeniler kendilerini ya düşman olarak görüyor ya da hiç görmüyor.

'Batı'dan göçü yeni öğrendim'
Gündüz Vassaf (Radikal gazetesi yazarı): Saatli Maarif Takvimi'nde Ermenilere yer verilmemesi ibret verici. Türkiye'nin aile fotoğrafında Ermeniler kendilerini ya düşman olarak görüyor ya da hiç görmüyor. Ben Ermenileri daha 11 yaşımda Boston'da Türkçe konuşan, bakkallarında rakı ve baklava satan, Türklere öfkeli birileri olarak tanımıştım.
Rumları, 6-7 Eylül 1955 tarihinde yaşanan olaylar sonrası ülkeyi terk ederlerken, Kürtleri de 1970'li yıllarda doktora öğrencisiyken öğrendim. Ermenilerin yalnızca Doğu'dan değil Batı'dan da göç ettirildiğini şu yaşımda bu konferansta yeni öğreniyorum. Istıraplarını Türkiye kadar gömen bir ülke var mı acaba?
Tehcire 'Evet', katliama 'Hayır'
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kuyaş (Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi öğretim görevlisi): İttihat ve Terakki liderlerinden Mithat Şükrü Bleda tehcire olumsuz baktı. Halil Menteşe'nin anılarında ise katliamın zorunlu ve sevimsiz bir olay olduğunu sezeriz.
Mehmet Cavit'in tutumu olumsuz. Hüseyin Cahit Yalçın ise olumsuz bakmıyor. Mehmet Cavit tehcir sonrası yargılananlara 'mücrim' (suçlu) diyor. Diğerleri bu mahkemelere olumsuz bakıyor. Dört İttihatçı okunduğu zaman tehcir lafının daha öteye giden bir katliam olduğu anlaşılıyor. Bazı isimler hemen çıkıyor: Fikir babası Enver Paşa. Yürütmeden sorumlu üç isim; Talat Paşa, Dr. Bahaettin Şakir ve Dr. Nazım. Birilerinin tehcire 'Evet', katliama 'Hayır' dediği kabul edilmeli.
'Türkiye'de son tabu yıkılıyor'
Prof. Dr. Baskın Oran (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi): Türkiye'de tek tabu kalmıştı, Ermeni meselesi. O da tabu olmaktan çıktı. Bu konferans, son tabunun kırılmasının tescilidir. Diaspora, 3 T'yi 'tanıma, tazminat, toprak' olarak ortaya atıp, 'tanımayı' önlüyor. Alfabesini bile terk ettiği bir imparatorluğun yaptığı şeylerden dolayı tazminat ödemeyi Türkiye'de aklınızın ucuna bile getiremezsiniz. Toprak ise tamamen saçma. Ermeni tabusu Türkiye'nin hasta kafasının sonucu. Sevr paranoyasının en büyük tetikçisi. Sorunun çözümü Türkiye'deki paranoyanın tedavisiyle ilgili değil. Paralel bir kafa yapısı, Ermeni diasporasında da görülmekte. Bu, iki taraflı bir mesele.
'Bu toprakta gözümüz var!'
Hrant Dink (Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni): Birkaç yıl önce Sivas'tan yaşlı bir Türk beni aradı ve köylerinde bir Ermeni kadının öldüğünü söyledi. Yakınlarını bulmamı istedi. 10 dakikada yakınlarını buldum. Kızı bana, annesinin Fransa'da yaşadığını, bazen Türkiye'ye gelip doğduğu köye gittiğini anlattı. Kızı cenazeyi almaya gitti ve beni aradı. Ona, 'Cenazeyi buraya mı getireceksin?' dediğimde, bana 'Buradaki amca...' deyip ağlamaya başladı. Amca bana, 'Ben bir şey demedim, sadece 'Sen bilirsin, ama bırak annen burada kalsın, su çatlağını buldu' dedim deyince, çöktüm. Evet, Ermenilerin bu topraklarda gözü var, ama bu toprakları alıp gitmek için değil, bu toprakların dibine girmek için.
'Halk karar vermeli'
Cem Özdemir (Alman Yeşiller Partisi Milletvekili): Bu toplantının yapılması çok önemli. Bu benim de Avrupa'da işimi kolaylaştırdı. Önümüzdeki hafta Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye konuşulacak. Ben bu toplantıda Türkiye'deki manşetleri göstereceğim. 'Bakın bu konu tartışılıyor' diyeceğim. Muhalefet gösterilerini ileri sürenlere 'Almanya'da da Naziler var. Türkiye'deki İşçi Partili zibidiler de tepki gösteriyor. Bu olabilir' diyeceğim. Bu toplantı içerik itibarıyla da bilimsel. Ancak halka indirmek gerekiyor bu bilgileri. Bunun etnik temizlik mi, yoksa soykırım mı olduğuna halk karar vermeli. Yurtdışındaki çevreler bunu belirlememeli. Ben bu bakımdan Türkiye'deki bilim insanlarına ve sivil toplum kuruluşlarına güveniyorum.
'Birbirimizi tanımıyoruz'
Dr. Ferhat Kentel (Bilgi Üniversitesi): 2002 ve 2003'te Ermenistan ve Türkiye'de karşılıklı algılamayı saptamak için bir araştırma yaptık. Türkiye'den 1200, Ermenistan'dan 1000 kişiyle görüştük. Hiçbir kesimin diğeri hakkında billi bir fikri yoktu. Ermenilerin Türklere olumsuz bakış açısı, Türklerin Ermenilere olumsuz bakış açısından daha yüksekti. Ermenilerin yüzde 60'ı, Türkiye'nin Arap olduğunu sanırken, bizimkilerin yüzde 15'i Ermenileri Yahudi zannediyordu.
'Olmadı dememek lazım'
Dr. Murat Paker (Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi): Ermeni tehciri ASALA terörüyle birlikte Türkler tarafından hatırlandı. Tehcir, Ermeniler için sürekli hatırlanan, Türkler içinse unutturulan bir olay oldu. Soykırım, kırım, katliam da desek, öldürülmüş, kaybolmuş insanlar söz konusu. Önce buna saygı göstermek lazım. 'Olmadı' dememek lazım.
'Ermeniler yardım etmeli'
Etyen Mahçupyan (Zaman gazetesi yazarı): Devlet temiz bir tarih verirken, topluma olumlu bir kimlik de veriyor, ortaya edilgen bir toplum çıkıyor. Diasporanın varlığı çok net siyasi şeyler söylemese de Türklerin ve Ermenilerin ruh sağlığını olumlu etkiliyor. Çünkü Ermeniler'i konuşuyor. Ermeniler, Türklerin daha rahat konuşması için Türklere yardımcı olmalı.


    http://www.radikal.com.tr/7583607583600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.