'Konfüçyus'un Ankara şubesi yolda

'Globalleşen' Çin, oyuncaktan giysiye 'ucuz' mallarıyla fethettiği Türkiye'de şimdi de dilini ve kültürünü yaymak için 'Konfüçyus merkezi' kuruyor.

ANKARA - 'Globalleşen' Çin, oyuncaktan giysiye 'ucuz' mallarıyla fethettiği Türkiye'de şimdi de dilini ve kültürünü yaymak için 'Konfüçyus merkezi' kuruyor.
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Ruilin Shi, Çince öğreten ve Çin'i tanıtan bir kurum olmasını istediklerini ve bu amaçla dünyanın pek çok yerinde 'Konfüçyus Merkezi' açtıklarını söyledi. Shi'nin verdiği bilgiye göre 2006 yılı sonu itibarıyla 50 ülkede 120'den fazla Konfüçyus Merkezi var. Bunlara yakında Ankara'da ODTÜ bünyesinde yer alacak merkez eklenecek. Merkezin yönetimini ODTÜ Rektörlüğü üstlenirken öğretmenler Çin'den gelecek, Merkezde öncelikle Çince dil eğitimi verilecek ancak zamanla Çin'in mutfak ve giyim-kuşam kültürü de ele alınacak.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ise "Konfüçyus Merkezi bizim için çok büyük bir girişim oldu. Merkez, bu yıl içerisinde açılmış olacak. ODTÜ sosyal alanda oldukça araştırma yapan bir kurumdur. Çin de dünyadaki en büyük ülke olduğu için incelenmemesi büyük eksiklik olurdu" diye konuştu.