Konfüçyüs'ün torunu Türkiye'de

Konfüçyüs'ün torunu Türkiye'de
Konfüçyüs'ün torunu Türkiye'de

Konfüçyüs ün 73. kuşaktan torunu Prof. Qingdong Bakan Çelik i ziyaret etti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin halka mal olmuş 100 ismi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in davetlisi olarak Türkiye ’ye geldi. Çelik’in, davetiyle Türkiye’ye gelenler arasında filozof Konfüçyüs’ün 73. kuşaktan torunu Prof. Kong Qingdong da yer aldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, edebiyatçı, ekonomist, köşe yazarı, genel yayın yönetmeni, rektör, kanaat önderi gibi topluma şekil veren unvanlar taşıyan 100 Çinli entelektüel Türkiye’ye misafir oluyor. ‘100 Entelektüel Projesi’ kapsamında nisan ayından bu yana Türkiye’yi ziyaret edenler arasında filozof Konfüçyüs’ün 73. kuşaktan torunu Prof. Kong Qingdong da yer aldı. Türkiye ziyaretinde konuşan Qingdong, entelektüellerin ve düşünürlerin farklı coğrafyalara gidip kültür etkileşimine girmesiyle siyasetçilere fazla bir kalmayacağını belirtti. Qingdong, Çin ve Türkiye’nin birbirini çok az tanıdığına dikkati çekti. Türkiye’nin doğal güzellikleri, tarihi ve kültürüyle tanışma imkanı bulan misafirler, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkı sunuyor. Kasıma kadar sürecek ziyaretler çerçevesinde, sinema oyuncusu Jackie Chan ve Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Mo Yan’ın da Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.
Bakan Ömer Çelik, Twitter’dan, “Türkiye-Çin ilişkileri çok önemli. Çin dünyanın yeni süper gücü ve yeni milenyum Çin’in yükselen etkisiyle başladı. Dünyada artık Çin hesaba katılmadan hiç bir gelişmeyi doğru okumak mümkün olmaz. Stratejik hesapların merkezinde Çin var. Çin’i iyi tanımak zorunluluk. Çin’den 100 entelektüeli bu çerçevede Türkiye’ye davet ettik. Türkiye’yi bizzat gördüler” diye yazdı.