'Konsey' ayıracak mı?

Birinci yaşlarına girmek üzere olan Kahramanmaraşlı siyam ikizleri Eda ve Seda Tanrıkulu'nun ayrılmaları...
Haber: TUNCAY DAĞLI / Arşivi

ADANA - Birinci yaşlarına girmek üzere olan Kahramanmaraşlı siyam ikizleri Eda ve Seda Tanrıkulu'nun ayrılmaları doktorlarına göre mümkün değilken, babaları ayrılmalarını istiyor.
Hatice-Yunus Tanrıkulu çiftinin 25 Aralık 2000'de yapışık olarak dünyaya gelen ikizleri Eda ve Seda'nın tedavi gördüğü Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nin Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Okur, mevcut koşullar altında ikizlerin ayrılmalarının pek mümkün olmadığını söyledi. Okur, "Önümüzdeki günlerde toplanacak Bilim Konseyi'nden yapışık ikizlerin ayrılmaması kararı çıkacağını umuyorum" dedi.
Uzun ve güç operasyon
Bilim Konseyi'nde Okur'un yanı sıra, ortopedi, nöroloji, psikiyatri, plastik cerrahi ve adli tıp anabilim dallarının temsilcileri bulunacak. Çok az bir olasılık bile olsa Bilim Konseyi, siyam ikizlerinin ayrılmasına karar verdiği takdirde uzun ve güç bir ameliyat gerçekleştirilecek. Farklı dallardaki birkaç cerrahın aynı anda gireceği ameliyat, sindirim sistemi, makat ve üreme organları ortak olan ikizlerin normal vücuda sahip olmalarını engelliyor.
Ortadan ikiye bölünmeleri durumunda her birine iki kol, birer bacak düşüyor. Buna göre bacaklardan biri ve kalça protez
olacak. Makat ve cinsel onganları ise plastik cerrahları tarafından normale dönüştürülmeye çalışılacak. Vücutlarının yapışık olan bölümündeki cilt ise birkaç estetik operasyonla tamamlanacak.
İkizleri hastaneye yatırdıktan sonra memleketi Kırmakaya Köyü'ne dönen Yunus Tanrıkulu ise bebeklerin ayrılmasını istedi.
Baba: Karar vermek zor
Ekonomik durumunun iyi olmadığını söyleyen baba Tanrıkulu, "Karar vermek çok zor. Kendi çocuklarımdan birini tercih etmek kolay değil. Ancak bile bile iki özürlü çocuk sahibi olmak da mantıklı bir olay değil. Ayrılırlarsa ileride ikisi de beni suçlayabilir. Ayrılmazlarsa onları daha ağır yaşam koşulları bekliyor. Ameliyat yapılıp sağlıklı olanın yaşatılması daha uygun" dedi.
Çocuk Cerrahisi Servisi'nde personel ile diğer hasta çocukların maskotu olan ikizlerin yükünü ise hemşireler çekiyor. Yatmaktan sıkılıp ağlayan ikizleri susturmak için kucakta dolaştırmak zorunda kalan görevli hemşireler, iki çocuğu aynı anda taşımanın zorluğunu yaşıyor.
'Siyam ikizi'nin nedeni
Bilinen ilk siyam ikizi 1100'de İngiltere'de doğdu. Bu konudaki ilk bilimsel yayını Fransız cerrah Ambrose Pare kitabında 11 çift yapışık ikizi bildirerek yaptı. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, oluşumu hakkında günümüzde kabul gören görüş,
"Döllenmiş tek yumurtanın gebeliğin 13-15'inci günleri arasında tam olmayan bir şekilde bölünmesi, yapışık ikiz doğumuyla sonuçlanır" şeklinde.