Konsolosluk saldırganı Hatice A.

Konsolosluk saldırganı Hatice A.
Konsolosluk saldırganı Hatice A.
ABD İstanbul Konsolosluğu'na bu sabah düzenlenen saldırıda yaralı olarak yakalanan Hatice A. DHKP-C davasından uzun yıllar cezaevinde kalmış.

RADİKAL - Sarıyer’deki ABD İstanbul Konsolosluğu’na düzenlenen silahlı saldırıda yaralı olarak yakalanan  kadın saldırgan Hatice A.'nın uzun süre DHKP-C davasından cezaevinde kaldığı öğrenildi. Sabah saatlerinde Sarıyer İstinye’de bulunan ABD Konsolosluğu’na düzenlenen silahlı saldırıda yer alan 2 saldırgandan biri kaçarken 51 yaşındaki Hatice A. saklandığı apartman boşluğunda polis tarafından kuşatıldı. Bu sırada açılan ateş sonucu yaralanan Hatice A.'nın yaralanma ve yakalanma görüntüleri de ortaya çıktı. 

KALP RAHATSIZLIĞI VAR

Ambulansla Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan saldırganın kalp rahatsızlığı olduğu için kalp cerrahisi ve ortopedi servisinde tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Saldırganın aynı zamanda hemşire olduğu ancak görev yapmadığı belirtildi. Polis ekipleri hastane önünde yoğun güvenlik önlemi aldı.Hatice A. 1999 yılında gözaltına alındığında böyle görüntülenmişti.

ABD İstanbul Konsolosluğu'ndan güvenlik uyarısı

ABD konsolosluğu saldırganı böyle yakalandı

ABD konsolosluğu saldırganı böyle yakalandı

ABD konsolosluğuna saldırı

 33 GÜN ÖNCE TAHLİYE OLMUŞ

Sarıyer İstinye'de bulunan ABD Başkonsolosluğu'na düzenlenen silahlı saldırıyı gerçekleştiren kadın terörist Hatice A. (51)'ın, 33 gün önce Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nden tahliye olduğu ortaya çıktı. Hatice A.'ın 3 yıl önce, Bahçelievler Yenibosna 75'nci Yıl Polis Merkezi Amirliğine bombalı ve uzun namlulu saldırı gerçekleştiren Nebiha Aracı ile Nurgül Acar'a ev temin ettiği gerekçesiyle tutuklandığı öğrenildi. Hatice A.'nın 8 Temmuz 2015 tarihinde yapılan duruşmada, tutuklu kaldığı süre ve delillerin toplanması gerekçesiyle tahliye edildiği ortaya çıktı.

Hatice A., "Örgüt üyeliği" ve "Anayasal düzeni değiştirmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2'si tutuklu toplam 6 kişi ile birlikte yargılanıyor. Davanın bir sonraki duruşması 5 Ekim tarihinde görülecek.