Kontenjan yine sınırlı

Üniversite kontenjanları, 'mali yetersizlikler' yüzünden yine sınırlı tutulacak. YÖK ve ÖSYM, bu yıl üniversite kontenjanlarında yüzde 7.8'lik artış yaptı.

ANKARA - Üniversite kontenjanları, 'mali yetersizlikler' yüzünden yine sınırlı tutulacak. YÖK ve ÖSYM, bu yıl üniversite kontenjanlarında yüzde 7.8'lik artış yaptı. Geçen yıl 1 milyon 300 bin öğrencinin başvurduğu ÖSS'de 1 milyon öğrenci açıkta kalmıştı. 1 milyon 474 bin başvurunun olduğu bu yılki ÖSS sonucunda üniversiteye giremeyeceklerin sayısının
1 milyon 150 bini aşması bekleniyor.
YÖK ve ÖSYM kontenjanlar üzerindeki çalışmalarını sürdürürken, fakülte kontenjanını 180 bin 917'ye, iki yıllık yüksekokul kontenjanını 125 bin 936'ya yükseltebildi. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlerin kontenjanlarında ise geçen yıla göre yüzde 5.9 oranında bir indirim yapılması istendi. Buna göre, örgün programlara toplam 319 bin 644 adayın yerleştirilmesi bekleniyor. ÖSS'de 105 puanı aşan her öğrenci de istediği takdirde açıköğretim programlarına katılabilecek.
Öte yandan YÖK 'irticai faaliyet' gerekçesiyle bir yıl 'eğitimin durması' cezası verdiği Fatih Üniversitesi'ne, mahkemenin 'yürütmeyi durdurma kararı' doğrultusunda kontenjan verecek.


  ETİKETLER:

  ÖSYM

  ,

  YÖK

  ,

  Ankara