Konteyner kentte arbede: 20'si görevli 35 yaralı

Konteyner kentte arbede: 20'si görevli 35 yaralı
Konteyner kentte arbede: 20'si görevli 35 yaralı
Harran'daki konteyner kentte kalan Suriyelilerin asker ve güvenlikçilere saldırması sonucu 35 kişi yaralandı.

HARRAN - İç savaşın sürdüğü Suriye ’den kaçarak Şanlıurfa’nın Harran İlçesi’ne kurulan Harran Konteyner Kent’e yerleşmek isteyen Suriyeli grup ile görevli güvenlik görevlileri arasında başlayan sözlü tartışma taş ve sopaların kullandığı kavgaya dönüştü. Kavgaya konteyner kentte barınan Suriyeli sığınmacılar da katılınca; 1’i itfaiye eri, 6’sı asker, 13’ü güvenlik görevlisi ve 15’i Suriyeli olmak üzere toplam 35 kişi yaralandı.

Olay, dün gece saatlerinde Suriyeli sığınmacıların barındığı Harran Konteyner Kent’te meydana geldi. İç savaşın sürdüğü Suriye’den kaçan bir grup sığınmacı, dün gece Şanlıurfa’nın Harran İlçesi’nde kurulan ve yapımı kısa süre önce tamamlanan yaklaşık 12 bin Suriyelinin barındığı Harran Konteyner Kent’e gelerek içeri geçmek istedi. Yapılan kontrollerin ardından konteyner kentte kayıtları olmadığı saptanan grubun isteğine güvenlik görevlileri olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine, güvenlik görevlileri ile Suriyeli grup arasında sözlü tartışma çıktı.

Sözlü tartışma kavgaya dönüşünce, konteyner kentte görevli askerler duruma müdahale etti. Konteyner kentte barınan ve yakınlarının içeriye alınmadığına tepki gösteren Suriyeli sığınmacılar da kavgaya karışınca ortalık bir anda karıştı. Güvenlik görevlileri ile askerlere taş ve sopalarla saldıran Suriyeliler, güçlükle kontrol edilmeye çalışılırken, konteyner kente çok sayıda sağlık ekibi ile takviye asker ve polis sevk edildi.

35 KİŞİ YARALANDI

Konteyner kente sevk edilen takviye asker ve polis ekipleri, çevrede yoğun güvenlik önlemi alarak kavgayı sonlandırmaya çalıştı. Polis ve askerler tarafından güçlükle kontrol altına alınan, taş ve sopların kullanıldığı kavgada; 1’i itfaiye eri, 6’sı asker, 13’ü güvenlik görevlisi ve 15’i Suriyeli olmak üzere toplam 35 kişi yaralandı. Yaralılar olay yerine sevk edilen sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalenin ardından ambulansla Şanlıurfa, Akçakale ve Harran’da bulunan hastanelere götürüldü. Tedavisine başlanılan yaralı güvenlik görevlilerinden 3’ünün sağlık durumunun ağır olduğu belirtildi.

KAYMAKAM YAZICI: SURİYELİLERİN TALEPLERİNİ ALDIK

Harran Kaymakamı Selami Yazıcı ve Şanlıurfa İl Jandarma Alay Komutanı Albay Emin Dursun, konteynEr kentte giderek incelemelerde bulundu. Suriyeli sığınmacıların konteynEr kent içerisinde bulunan yönetim binalarına zarar verdiğini belirten Kaymakam Yazıcı, şöyle dedi:

" Akşam saatlerinde 150-200 civarında Suriyeli bir araya gelerek yönetim ve diğer binalara saldırmaya başladı. Olayın duyulması ardından konteyner kente gelerek Suriyeli misafirlerimiz ile görüşüp taleplerini aldık. Konteyner kente verilen zarar artınca, takviye kuvvet çağırdık ve olaya müdahale edildi. Suriyelilerin dağıtılmasının ardından aralarında seçilen temsilciler ile toplantı yaptık ve yapılması gerekenleri konuştuk. Bizden istenen talepleri aldık ve imkanlar dahilinde yerine getireceğiz. Konteyner kent içerisinde meydana gelen hasar dışında şu an her hangi bir sıkıntı yok."

DHA - Ömer ŞULUL


  http://www.radikal.com.tr/112310311231035

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - mavi ve beyaz

  Yedikleri her lokma içtikleri her damla bu halka dolaylı vergiler olarak yansıyor ve bu halk işsizlikten inim inim inlerken beslediğimiz kargalar gözümüzü oymaya başladı.

  ... - chuckytoy

  ABD Irak'a saldırdıktan sonra Türkiye'ye yüz binlerce Kürt göçmen gelmişti. Bu göçmenlerin Türkiye'ye girişinden sonra terör artmıştı. Bilinen hikaye bu. Daha sonra ise Kürtçüler, Türkiye'ye çeşitli vesilelerle saldırmış, her platformda arkamızdan işler çevirmişler ve Türk'lerden ne gördük ki demişlerdi. Aralarında bazıları arkadan bıçaklamak Türklerin genetik özelliğidir diye ırkçı bir söz söylemişti üstelik. Bu kişiler Necef'te Şiilere saldıran ABD askerlerine rehberlik edenlerdi. Bu da bilinen bir hikayedir. Ama hatırlatmakta fayda var bu tür olaylardan ders almamış gibi gözüküyor Türkiye. Hatayı defalarca yapana ne diyorlardı?

  Neden görmezden geliniyor neden - anlaşılmak

  vay be besle kargayı oysun gözünü gerçekten Ülkenin düştüğü hale bakın kolluk kuvetlerine şuursuzca saldırıyorlar. Biri antalyada otel çalışanlarına saldırıyor, biri istanbulun göbeğinde elçiliğini basıyor biri tekme-tokat polise saldırıyor.Nasıl bir vurdumduymazlık neden bakan körler bunları görmezden geliyor aradaki bu güçlü bağ nereden kaynaklanıyor. Bunlar ve işbirlikçileri kim????

  SEBEP - erenhab

  Bu insanlara belli ki bir şeyler vaat edilmiş ülkelerini terk edip buraya yerleşmeleri için. Şimdi ne ülkelerine geri dönebiliyorlar ne de burada umduklarını buldular. Bu isyanın sebebi budur. Olaya insani yada siyasi ne açıdan bakarsanız bakın T.C. dış politikada sanırım hiç bu kadar saçmalamamıştı.

  İyilik Yaramaz - musakocakiren

  ortadoğu halkı nankör onlara iyilik yaramaz.esad ın kurşunları bizim dostluğumuzdan daha değerli onlar için.